W przypadku braku możliwości zalogowania się proszę użyć funkcji przypominania hasła, a w przypadku problemów z przeprowadzeniem tej czynności proszę o kontakt z administracją (link na dole strony) :)
Niestety migracja z phpBB2 na phpBB3 wymusiła taką procedurę dla osób, które nie mogą się zalogować :(
Jednocześnie zachęcam do ponownego uzupełnienia dodatkowych pól w profilach dotyczących szczegółów posiadanego samochodu, ponieważ nie była możliwa ich migracja na nowe forum :(

Przegląd klimatyzacji - zakres, cena, gwarancja

Koszty użytkowania, ceny.
Awatar użytkownika
hapnik

Przegląd klimatyzacji - zakres, cena, gwarancja

Post autor: hapnik »

Hej. Od zakupu mojego Ryjka minął już prawie rok, więc czas poruszyć kolejnym temat. Przegląd i czyszczenie klimatyzacji.

Dowiedziałem się już, że w nowych samochodach jest stosowany nowy czynnik chłodzący, który jest jakieś 5 razy droższy od starego i nabicie klimy może kosztować nawet 700-800 zł. Oryginalny filtr kabinowy w salonie kosztuje 109,20 zł. Koszt odgrzybiania w zależności od warsztatu, który się tym zajmuje. Dziś postaram się dowiedzieć, czy KIA robi to w swoich serwisach i ile to kosztuje.

Niemniej jednak interesuje mnie sprawa odgrzybiania klimy poza ASO. Zakładając przy tym, że filtr kabinowy zostanie użyty oryginalny od producenta. Jak w takim przypadku wygląda sprawa gwarancji samochodu? Czy w razie awarii klimatyzacji po takiej czynności poza ASO będą duże problemy z dochodzeniem swoich praw?

Może ktoś z Was już robił przegląd/odgrzybianie/ozonowanie i podzieli się z nami, jak to wygląda w praktyce?

Awatar użytkownika
Cichy
VIP

Post autor: Cichy »

Ja robiłem przegląd z ozonowaniem pierwszy raz dopiero po 5 latach użytkowania auta, czynnika w zasadzie nie ubyło. Po przeglądzie przykleili mi taką nalepkę informacyjną pod maską. Później miałem normalnie przegląd w ASO i nikt na to nawet nie zwrócił uwagi. Nie dajmy się zwariować.

Awatar użytkownika
hapnik

Post autor: hapnik »

KIA wykonuje odgrzybianie preparatami TUNAP. Ozonowanie kiedyś stosowali, ale od tego odeszli. Koszt wszystkiego w Car-Droom 250-260 PLN. W AS Motors odgrzybianie 200, filtr 110, wymiana filtra 50 PLN.

Dostałem potwierdzenie z KIA, że mogę to zrobić poza ASO, ale jak ktoś zepsuje klimę i oni się dopatrzą, że było coś robione poza ASO, to naprawa klimy na własny koszt.

Awatar użytkownika
Cichy
VIP

Post autor: Cichy »

Wymiana filtra 5 dyszek? Jeśli jest umiejscowiony w schowku, tak jak w 3 generacji, to te 5 dych to złodziejstwo, za 5 minut roboty. Lepiej sam wymień.

Awatar użytkownika
Rejmi

Post autor: Rejmi »

hapnik pisze:Może ktoś z Was już robił przegląd/odgrzybianie/ozonowanie i podzieli się z nami, jak to wygląda w praktyce?
1. wymiana filtra kabinowego: filtr - koszt ok 30 zł
- otworzyć schowek
- zdjąć klapkę
- wyjąć stary filtr
- włożyć nowy
- zamknąć klapkę
- zamknąć schowek
ryzyko zepsucia czegoś = 0

2. przez pierwsze 3-4 lata nawet nie myśl o tym by dobijać klimę więc koszt = 0

3. odgrzybianie/czyszczenie
osobiście stosuje Incidur i aplikuję go do nawiewów, i na chłodnice klimy (dostęp po wyjęciu filtra kabinowego) oraz do wlotu powietrza
koszt ok 40zł/l wystarcza na czyszczenie w dwóch samochodach od 5 lat

Awatar użytkownika
kubeusz77
VIP
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
Wyposażenie: M
Silnik: 1.4
Kolor: Clear White

Post autor: kubeusz77 »

Pierwszy raz zajrzałem do klimy po 3 latach. Ubytek około 50 gram. Co do cen czynnika to ten stary już nie jest taki tani jak kiedyś ,też poszedł w górę ostro. Robiłem to w zakładzie specjalizującym się w klimie, a nie u "nabijacza"pod marketem czy w wulkanizacji przy okazji. Cały "myk" ponoć polega nie na czyniku bo jeśli tego zabraknie to po prostu nie będzie schłodzić tylko na wymianie oleju w sprężarce.
Masz nowe auto,daj sobie luz na 3 lata. Wymień sobie sam filter i kup sobie taki nabój do ozonowania który ustawia się za fotelem i po sprawie.

Awatar użytkownika
Rejmi

Post autor: Rejmi »

kubeusz77 pisze:kup sobie taki nabój do ozonowania który ustawia się za fotelem i po sprawie
hmm jak z klimy będzie śmierdziało to taki nabój na 3 dni pomoże

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koszty”