W przypadku braku możliwości zalogowania się proszę użyć funkcji przypominania hasła, a w przypadku problemów z przeprowadzeniem tej czynności proszę o kontakt z administracją (link na dole strony) :)
Niestety migracja z phpBB2 na phpBB3 wymusiła taką procedurę dla osób, które nie mogą się zalogować :(
Jednocześnie zachęcam do ponownego uzupełnienia dodatkowych pól w profilach dotyczących szczegółów posiadanego samochodu, ponieważ nie była możliwa ich migracja na nowe forum :(

Samochód dla świeżego kierowcy.

Luźne rozmowy na każdy temat.
Awatar użytkownika
Rejmi

Samochód dla świeżego kierowcy.

Post autor: Rejmi »

Witam i o zdanie pytam

w najbliższym czasie noszę się z zamiarem kupienia samochodu dla syna

budżet jaki chciałbym przeznaczyć - 4000 zł i po głowie chodzi mi kilka modeli

to na co zwracam uwagę:
- blacha czy też jej trwałość - bo jest to rzecz której sam nie zrobię
- dostępność i cena części zamiennych - mechaniczno-eksploatacyjne sprawy jestem w stanie sam ogarnąć jeżeli chodzi o robotę
- tylko i wyłącznie benzyna
- muszę brać pod uwagę nieco pakowność bo trzeba brać pod uwagę, że ma się zmieścić wzmacniak i np 3 gitary (oczywiście nie musi być to taki bagażnik tylko ogólnie miejsce po złożeniu tylnych siedzeń)

i tu kilka opcji chodzi mi po głowie:
- punto I lub II
- astra I lub II
- clio II
- rio I kombi

i... i co ewentualnie i dlaczego jeszcze warte by było uwagi?

ps.
vw całkowicie nie do przyjęcia
Ostatnio zmieniony 31 paź 2017, 17:24 przez Rejmi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zalmen3
VIP
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
Wyposażenie: L + tempomat
Silnik: 1,25
Przebieg: 99999
Kolor: wendy brown
Tapicerka: czarna
Typ nadwozia: hatchback
Inne auto / jakie?: Citigo

Post autor: zalmen3 »

Sam przez to przechodziłem ostatnio i moim faworytem było bardzo długo punto I, ewentualnie II. Dlaczego? Po pierwsze niezwykła prostota konstrukcji (zwłaszcza silnika 1.1 55 KM) i nawet jak sam sobie z czymś nie poradzę, to każdy pan Kazio-mechanik, w każdym warsztacie, w każdej wsi sobie poradzi. Dalej, części za grosiki i miliardy zamienników. Dodatkowo, rozsądne ceny zakupu (np. w porównaniu do Pandy) i ogrom ofert na rynku. Z minusów to niestety lubią rdzewieć, ale nie jest trudne znalezienie niezgniłego egzemplarza z dodatkowymi zabezpieczeniami antykorozyjnymi.
Ostatecznie jednak kupiłem Twingo I 1.2 16V 75KM z 2001, ale to tylko dlatego, że trafiłem egzemplarz z pewnego źródła, od pierwszego właściciela - członka bliskiej rodziny, z przebiegiem poniżej 80 tys. km, 100% serwisowany w ASO z pełną dokumentacją, w "gabinetowym" stanie i w powalająco atrakcyjnej cenie. Auto trafi do mnie w grudniu, bo poprzedni właściciele jeszcze go potrzebują, a ja mogę jeszcze poczekać.
Jednak bez tej okazji brał bym właśnie kropkę (włos. punto). Inna sprawa, że ja myślałem o LPG. Teraz rozważam za i przeciw czy wkładać gaz do Twingo, bo akurat 1.2 16V dość kiepsko go znoszą, ale mam jeszcze na to czas.

Awatar użytkownika
Rejmi

też skłaniam się ku kropkowi mniej więcej z takich samych powodów - prostota, prostota i... prostota

części śmiesznie tanie, zamienników .... aż za dużo :) a do tego w takim punciaku sam nie będę w stanie ogarnąć tylko blacharki - poza jakimiś drobnymi sprawami (zaprawka, wymiana elementu całego) a resztę praktycznie sam ogarnę w warunkach garażowych. Na pewno to co też biorę pod uwagę to jednak jak na tę wielkość samochodu dużo miejsca więc młodziak w razie potrzeby albo parę osób bez problemów zmieści albo swój sprzęt zapakuje też bez problemów.

wiadomo pierwszy samochód raczej bierze się po to że w razie czegoś to machnąć ręką i jechać dalej

ale tak jak wspomniałem inne też biorę pod uwagę bo robiąc jakieś tam rozeznanie też są to raczej proste konstrukcje

czerwo

Post autor: czerwo »

Nie wiem jak Punto ale Pande masz w ocynku więc nie masz problemu z korozją.
Ja zawsze patrzę żeby był ABS i minimum jedna poduszka.

Awatar użytkownika
krzybiel

Post autor: krzybiel »

Na początku przyszłego roku też będę szukał czegoś dla mojej córki na pierwsze auto. Na początku miałem pomysł aby to właśnie było punto ze względu na niską cenę zakupu, prostotę konstrukcji oraz tanie części zamienne. Jednakże po zobaczeniu crash testów pandy, twingo i innych małych miejskich aut o starej konstrukcji, zrezygnowałem z tego pomysłu. W końcu to moje dziecko, a na drogach nie brakuje świrów i nie zamierzam córce fundować jeżdżącej trumny! Dla przykładu link z punto https://www.youtube.com/watch?v=HSrxfWj7yxQ
Dlatego zwiększę budżet i kupię coś nowszego konstrukcyjnie, myślę o rio poprzedniej generacji https://www.youtube.com/watch?v=zNailaLFni0

piotr900

Post autor: piotr900 »

Ja polecam Toyote Corolle e11, są cztery wersje nadwoziowe- najlepszy to liftback.
Silnik 1332 cm^, 86 KM.- nie do zajechania, rozrząd bezkolizyjny.
Jeśli jest dobrze utrzymany praktycznie zero awarii.
W standardzie były ABS, 2x poduchy- jesli sie trafi to eletr. lusterka, szyby.
Bardzo rzadko jest klimatyzacja i komputer.
W tamtym roku taką sprzedałem i ludzie sie o Corolle bili, ogłoszenie miałem przez parę sekund.

Awatar użytkownika
zalmen3
VIP
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
Wyposażenie: L + tempomat
Silnik: 1,25
Przebieg: 99999
Kolor: wendy brown
Tapicerka: czarna
Typ nadwozia: hatchback
Inne auto / jakie?: Citigo

Post autor: zalmen3 »

piotr900 pisze:Ja polecam Toyote Corolle e11(...)
W tamtym roku taką sprzedałem i ludzie sie o Corolle bili, ogłoszenie miałem przez parę sekund.
I dlatego w proponowanym budżecie pewnie będzie ciężko dostać coś rozsądnie utrzymanego. Ale propozycja fajna i przede wszystkim spełniająca kryterium pakowności. Ja w Twingo poza swoim tyłkiem mam zamiar od czasu do czasu tylko wozić kumpla i teleskop z lustrem 30 cm z całym osprzętem do podziwiania nieba i raczej nie powinno być z tym problemu. W Rio nie ma przynajmniej :>

Awatar użytkownika
Rejmi

i tak na zakończenie - temat został zamknięty poprzez nabycie renault megane I phII - czyli jedynka po lifcie

Zablokowany

Wróć do „Off Topic”