Zamknięty przez: Cichy
2017-09-28, 08:37
Różny indeks nośności w oponach.
Autor Wiadomość
 tadzix86 

Informacje
Wyposażenie: XL
Silnik: 1.4
Przebieg: 23000
Kolor: Czerwony
Pakiety: STYL
Tapicerka: Czarna
Typ nadwozia: Sedan
Inne auto / jakie?: Nissan Note 2007
 #1  Wysłany: 2016-11-30, 19:07   Różny indeks nośności w oponach.

Proszę kolegów o poradę. Ostatnio ratując się przed kolizją najechałem na krawężnik, niestety rozciąłem oponę i jest do wymiany. Problem w tym iż nie ma już dostępnego mojego modelu. Musze więc kupić 2 nowe opony. Pytanie czy opony na osi przedniej mogą mieć inny indeks nośności niż te na osi tylnej?
Aktualnie jest to 91 czyli 615 kg na oponę a myślę że wystarczy kupić 87 czyli 545 kg. Ma to spory wpływ na cenę opony tego samego producenta.
--------------------
Tadek

krzybiel 

Informacje
Silnik: 1.4 DOHC CVVT
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
 #2  Wysłany: 2016-12-01, 11:03   Re: Różny indeks nośności w oponach.

tadzix86 napisał/a:
czy opony na osi przedniej mogą mieć inny indeks nośności niż te na osi tylnej?

W przypadku samochodów z napędem na jedną oś dopuszczalne jest zastosowanie opon różnych marek i modeli na przedniej i tylnej osi, z zastrzeżeniem oczywiście, że na jednej osi opony muszą być takie same. Ta zasada jednak nie sprawdza się w przypadku samochodów ze stałym napędem na cztery koła. Jeśli obwód kół przednich i tylnych w takim aucie jest choćby minimalnie różny, dochodzi do przyspieszonego zużycia układu przeniesienia napędu, szczególnie podczas jazdy po nawierzchni o dobrej przyczepności. W przypadku aut z dołączanym napędem drugiej osi i różnych oponach z przodu i z tyłu, dołączenie napędu drugiej osi jest dopuszczalne tylko podczas jazdy po luźnej lub śliskiej nawierzchni. żródło:continental
Tak więc spokojnie możesz zakupić opony o mniejszym indeksie.

tadzix86 

Informacje
 #3  Wysłany: 2016-12-01, 11:32   

Dziękuje za odpowiedź. pozdrawiam.
--------------------
Tadek

Rejmi 

Informacje
Wyposażenie: M
Typ nadwozia: 5d
 #4  Wysłany: 2016-12-01, 13:06   

tadzix86 napisał/a:
Pytanie czy opony na osi przedniej mogą mieć inny indeks nośności niż te na osi tylnej?

mogą

mogą być to nawet całkiem innej marki opony

krzysztofek 
Szerokości :)

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1,4
Przebieg: 34500
Kolor: bright silver
Tapicerka: ciemna jednotonowa
Inne auto / jakie?: pełegot :P 206
 #5  Wysłany: 2016-12-02, 20:30   

no nie do końca jest tak jak mówicie. Przy systemie ESP opony na wszystkich kołach powinny być tego samego producenta z takim samym bieżnikiem i całą resztą parametrów. W kryzysowej sytuacji ESP może zwariować i wam nie pomoże a nawet utrudni wyjście z jakiejś sytuacji. Jeśli ktoś ma polisę AC to powinien tego szczególnie pilnować, choć osobiście znam przypadek gdzie właściciel sprawca stłuczki pokrywał naprawę auta poszkodowanego ponieważ ubezpieczyciel zakwestionował to że właśnie opony na przedniej osi były inne od opon na osi tylnej przez co właśnie ESP nie działał poprawnie i jakoby była to wina kierującego przez co roszczenie OC nie było uzasadnione. Wiem wiem ubezpieczyciele szukają dziury w całym tylko pytanie czy warto dawać im możliwość znalezienia takiej dziury.

krzybiel 

Informacje
 #6  Wysłany: 2016-12-03, 08:09   

krzysztofek napisał/a:
no nie do końca jest tak jak mówicie. Przy systemie ESP opony na wszystkich kołach powinny być tego samego producenta z takim samym bieżnikiem i całą resztą parametrów. W kryzysowej sytuacji ESP może zwariować i wam nie pomoże a nawet utrudni wyjście z jakiejś sytuacji.

To prawda, że nowoczesne systemy posiadają czujnik porównywania obrotów pomiędzy osiami i w sytuacji różnych opon, może dojść do sytuacji gdy systemy abs, esp, itp mogą mieć problemy. Ale tyczy się to ukladów bardzo zaawansowanych technicznie, tylko w niektórych autach klasy premium lub gt. W normalnych miejskich budżetowych autach jakim jest rio, producenci stosują w swoim oprogramowaniu tolerancję przynajmniej 2 procentową więc jedynie zmiana rozmiaru opony może zakłócić działanie powyższych systemów. Opony różnych marek ale w tym samym rozmiarze ( oczywiście te same na osi) nie wpływają na działanie systemu abs, esp, itp w autach klasy Rio :)

Ja wiem, że każdy z nas myśli, że ma super furę, ale ludzie, zejdzie na ziemię, rio to tylko tania budżetówka, a jeżeli ktoś nie widzi różnicy w użytkowaniu np. porsche cayene, a kia rio, to i w traktorze nie odczuje różnicy ;)

etunerrr 

Informacje
Wyposażenie: L Business Line
Silnik: 1,2 DOHC CVVT, 1248 cm3, 84 KM, 121 Nm
Przebieg: 48000
Kolor: Biały
 #7  Wysłany: 2016-12-03, 09:07   

krzybiel napisał/a:

Ja wiem, że każdy z nas myśli, że ma super furę, ale ludzie, zejdzie na ziemię, rio to tylko tania budżetówka, a jeżeli ktoś nie widzi różnicy w użytkowaniu np. porsche cayene, a kia rio, to i w traktorze nie odczuje różnicy ;)

Życzyłbym sobie współczesnego traktora- za jego sprzedaż mógłbym kupić 9 Rio. Nie wspomnę o komforcie tych maszyn i możliwościach. Kolega chyba nigdy nie siedział w innym pojeździe niż auto :P Czasy się zmieniły.
a co do opon, to akurat zgadzam się z "krzybiel "em.

tadzix86 

Informacje
 #8  Wysłany: 2016-12-03, 10:38   

Dziękuję za opinie, 2 opony które dokupiłem są tego samego producenta maja ten sam rozmiar nawet bierznik jest niemal identyczny różnica jest w nazwie Hankook Winter i*cept RS2 to nowe poprzednie to Hankook Winter i*pike RS i w indeksie nośności własnie.
--------------------
Tadek

ziko1983 

Informacje
Wyposażenie: l
Silnik: 1,25
Przebieg: 105000
Kolor: czerwony
Tapicerka: czarna
Typ nadwozia: sedan
Inne auto / jakie?: Suzuki Celerio
 #9  Wysłany: 2016-12-03, 15:54   

Etunerr, bez przesady, za traktor o porównywalnej mocy co nasze Kijanki, kupiłbyś dwie Rio, nie 9:)
--------------------

etunerrr 

Informacje
Wyposażenie: L Business Line
Silnik: 1,2 DOHC CVVT, 1248 cm3, 84 KM, 121 Nm
Przebieg: 48000
Kolor: Biały
 #10  Wysłany: 2016-12-03, 16:16   

Nie mówię o mocy, chodzi o to, że pierwszy lepszy (no może drugi) ale są przecież, jak chociażby ten: http://agriaffaires.pl/uz...eere-8370r.html
który kosztuje tyle co 14 Rio- 710000 złotych netto- chyba wystarczy, co ??? :cool: Więc nie mam nic przeciwko aby otrzymać nawet używanego, nie będę mieć na 9 Rio ??? :P a przede wszystkim chodzi o komfort, o którym wspominał kolega wyżej :D Patrząc stereotypowo, można by się zdziwić :-)

ziko1983 

Informacje
Wyposażenie: l
Silnik: 1,25
Przebieg: 105000
Kolor: czerwony
Tapicerka: czarna
Typ nadwozia: sedan
Inne auto / jakie?: Suzuki Celerio
 #11  Wysłany: 2016-12-03, 21:27   

Mieszkasz na wsi?:) Tak samo jak auto dla wielu jest narzędziem pracy, tak też i traktor, autobus (porównaj starego autosana do nowego solarisa) itd.więc warunki pracy muszą być znośne, choć fakt, jeśli chodzi i ciągniki i komfort, nowy sprzęt pod tym względem bardzo poszedł do przodu. Za jednego Maybacha też kupiłbyś kilka Rio:) i też komfort zupełnie inny. Kończymy ten wątek, bo dyskusja bardziej pasuje na Agrofoto, niż na forum Rio:)
--------------------

krzybiel 

Informacje
 #12  Wysłany: 2016-12-04, 12:42   

etunerrr napisał/a:
. Kolega chyba nigdy nie siedział w innym pojeździe niż auto :P .

Dobrze wiesz, że mój odnośnik do traktora, to była zwykła aluzja i tyczyła się ciągnika polskiej produkcji z lat 60 jakim był ursus ;)
A Tobie gratuluję, że miałeś okazję pędzić traktorem np lamborghini lub tym podobnym ;)
A to, że jestem już ;) emerytowanym pilotem woskowym, to faktycznie powoduje, że mało co w życiu prowadziłem i w mało czym siedziałem ;)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi  
Zasady Postowania Opcje