Rio 3 vs Fabia 3
Autor Wiadomość
 ziko1983 

Informacje
Wyposażenie: l
Silnik: 1,25
Przebieg: 105000
Kolor: czerwony
Tapicerka: czarna
Typ nadwozia: sedan
Inne auto / jakie?: Suzuki Celerio
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
 #1  Wysłany: 2017-05-06, 20:30   Rio 3 vs Fabia 3

Ponieważ moja Rio podczas parkowania spotkała się ostatnio ze słupkiem, jest obecnie w ASO na lakierowaniu błotnika i zderzaka, ja natomiast mam okazję jeździć jako autem zastępczym Fabią 3 hatchback z silnikiem 1.2 tsi 110 km. W związku z tym nie da się uniknąć porównań obu aut. Skoda ma lepsze wyposażenie: elektryczne szyby tył, alufelgi, nawigacja, czujnik zmierzchu, bardziej rozbudowany komputer pokładowy, czujnik zmęczenia kierowcy, sześciobiegową skrzynię biegów, system start/stop i czujniki ciśnienia w oponach. Silnik jest świetny: zbiera się od dołu, w okolicy 2 tys. obr/min włącza się turbina i zaczyna się szaleństwo. W czasie jazdy pod lewym łokciem wreszcie mam kawałek gąbki obszytego materiałem zamiast twardego plastiku. Natomiast Rio jest wyraźnie większe. Po ustawieniu fotela pode mnie, za mną żona (170 cm wzrostu) mieści się bez problemu, i to z luzem, w Fabii nic z tego, muszę przesunąć fotel do przodu. Przy spokojnej jeździe spalanie obu aut jest zbliżone, choć po tsi spodziewałem się lepszych wyników, natomiast przy butowaniu Skoda potrzebuje zdecydowanie więcej paliwa. Oczywiście można to tłumaczyć większą mocą, ale podejrzewam, że 1.4 w Rio też spaliłoby mniej, mimo zbliżonej mocy. Bagażnik w skodzie jest mniejszy, ale oczywiście bardziej praktyczny (mam sedana, więc lodówki nie przewiozę, w fabii tak). Na koniec aspekt najważniejszy: cena. Za Rio płaciłem 47 tys., a Fabia w wersji, którą jeżdżę, 57,5 tys. Czy to wyposażenie i silnik są warte tych pieniędzy? Dla mnie zdecydowanie nie, bo Rio ma na pokładzie to, czego potrzebuję, a w Fabii płaciłbym za bajery, bez których mogę się obyć. Poza tym w podobnych pieniądzach, jak za Fabię, miałbym Ceed'a, co prawda ze słabym jak na to auto 1.4, ale to już inna liga i gdybym miał wydać 57 tys., to kupiłbym właśnie większego brata Rio. Ciekawy jestem opinii Forumowiczów na ten temat:) Pozdrawiam i życzę szerokości i bezawaryjności:)

clarence2 

Informacje
Wyposażenie: Buisness Line
Silnik: 1,4
Kolor: Biały
Typ nadwozia: Hatchback 5
 #2  Wysłany: 2017-05-06, 20:48   

Po pierwsze za 52tys masz Rio BL z o wiele lepszym wyposażeniem, a po drugie zobaczymy jak będzie wyglądał serwis silnika VW 1.2 TSI (o ile dotrwa takiego przebiegu), a co będzie do naprawy w prostym 1.4 kijanki :lol:
ps. na temat wyglądu fabii się nie wypowiem bo bez wulgaryzmów by się nie obeszło o-o

ziko1983 

Informacje
 #3  Wysłany: 2017-05-06, 21:00   

Wygląd specjalnie pominąłem, bo gustach się nie dyskutuje, choć moim zdaniem to naładniejsza generacja fabii, szczególnie w tym kolorze (błękitny).
--------------------

tyka47 
VIP

Informacje
Wyposażenie: L Business Line
Silnik: 1.2 84KM
Przebieg: 40000
Kolor: clear white
Typ nadwozia: 5D Hb
Inne auto / jakie?: KIA CEED
 #4  Wysłany: 2017-05-06, 23:47   Re: Rio 3 vs Fabia 3

ziko1983 napisał/a:
...: elektryczne szyby tył, alufelgi, nawigacja, czujnik zmierzchu, bardziej rozbudowany komputer pokładowy, czujnik zmęczenia kierowcy, sześciobiegową skrzynię biegów, system start/stop i czujniki ciśnienia w oponach. Silnik jest świetny: zbiera się od dołu, w okolicy 2 tys. obr/min włącza się turbina i zaczyna się szaleństwo. W czasie jazdy pod lewym łokciem wreszcie mam kawałek gąbki obszytego materiałem zamiast twardego plastiku(....) Ciekawy jestem opinii Forumowiczów na ten temat:) Pozdrawiam i życzę szerokości i bezawaryjności:)

Zanim stałem się właścicielem RIO, rozważałem różne możliwości szukając autka w tej klasie i za cenę do 55 tys zł. Testowałem Yariskę, Suzuki Baleno, Corsę, I20, Fabię.
Każde z nich miało plusy i minusy.
W końcu podjąłem decyzję i wybrałem Fabię III w cenie 53 tys (bez nawigacji) z paletą bajerów o których piszesz. Zaliczkowałem nawet 1 tys zł i czekałem grzecznie na termin odbioru.
W międzyczasie wpadła mi w ręce reklama RIO 3 w wersji L Business Line.
Zrobiłem jazdę próbną i się "zakochałem"
Odebrałem zaliczkę od dilera skody (nie bez problemów)
RIO ma wszystko to co Fabia, wygląd zdecydowanie ciekawszy i finalnie zaoszczędziłem 2 tys
Jeśli chodzi o różnicę w silnikach to + dostaje ode mnie RIO za trwałość i brak turbo, które na pewno w Fabii będzie sprawiało w przyszłości problemy. (wystarczy wejść na forum fabii)
Na minus skrzynia 5-biegowa (tu fabia wygrywa)
Po pół roku użytkowania i 8500 km przejechanych w RIO, nie żałuję tej decyzji.

PS: miałem wcześniejsze doświadczenia z Fabią I (7 lat od nowości) i KIA CEED (6 lat od nowości)
Te doświadczenia też miały wpływ na wybór marki :cool:
--------------------
.
.
.
Uważajcie na ludzi którzy się nie śmieją - są niebezpieczni :>

clarence2 

Informacje
Wyposażenie: Buisness Line
Silnik: 1,4
Kolor: Biały
Typ nadwozia: Hatchback 5
 #5  Wysłany: 2017-05-07, 09:22   

tyka47 napisał/a:
minus skrzynia 5-biegowa (tu fabia wygrywa)

a w 1.4 już jest 6-stka :-)

Rafael 
RaV

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1.25l
Kolor: Graphite Meralic - ABT
Pakiety: L+MET+DCM+BWS
Tapicerka: DCM
Typ nadwozia: Sedan
Inne auto / jakie?: Hyundai i10
 #6  Wysłany: 2017-05-07, 12:07   

Sam zastanawiałem się nad Fabią, ale w tej cenie co Rio to miałbym białego golasa. To co pisałeś o materiale na boczku drzwi to tylko fajnie wygląda jak jest nowe. Teściowa ma od nowości Fabię 2 generacji i był to ostatni wypust tej wersji i po 3 latach i 22000km praktycznie cały "podłokietnik" na tym boczku jest lekko ubrudzony. Podobnie było w 1 generacji. Także plastiki nie są wcale takie złe jak dla mnie ze względu na trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Ważne, że w Rio są dobrze spasowane i nie wydają żadnych głośnych dźwięków (puki co).

tookaun 

Informacje
Silnik: 1,2
Przebieg: 21000
Kolor: czarny
Pakiety: Business Line
Typ nadwozia: 5d
 #7  Wysłany: 2017-05-08, 20:50   

Rio 3 jeśli chodzi o cenę i to, co w niej oferowano, to była bezwzględnie najlepsza oferta na polskim rynku. Wybrałem ją wyłącznie z tego powodu tzn kalkulując ceny, wyposażenie, wymiary wszystkich konkurentów. Fabia jest ciasna, od jakiegoś czasu jest droga, to jest typowe auto do flot. Modelem Skody,, który ma być dla indywidualnych odbiorców jest obecnie Rapid, to jest auto dla Kowalskiego.
Z Rio IV to już jest trochę gorzej, jeśli chodzi o atrakcyjność oferty, bo jest droższa o jakieś 5-6 tys. zł. Dzisiaj brałbym więc pewnie nowego Swifta w cenach z pokazów przedpremierowych, ewentualnie Rio3 z tych, co zostały na placu u dilerów.

ghost2255 
....---....

Informacje
Wyposażenie: L automat
Silnik: 1.4
Kolor: grafit
Typ nadwozia: 5d
Inne auto / jakie?: i40
 #8  Wysłany: 2017-05-09, 00:09   

Widzę, że nie tylko ja trafiłem do salonu SKODY przed zakupem RIO :D

Ale mi wystarczyło zapytanie sprzedawcy o dostępność FABII z DSG i otwarcie drzwi w wystawowej SKODZIE.
Wygląd wnętrza tak mnie odstraszył, ze nawet nie chciałem jazdy próbnej.

Z perspektywy cieszę się, bo KIA to fajne i proste auto bez skomplikowanych wynalazków jak FABIA TSI z DSG, które mogą generować dodatkowe koszty serwisowe nawet przy niewielkich przebiegach.

Churek 
Administrator

Informacje
Silnik: 1.4, 109KM
Przebieg: 250900
Kolor: biały
Pakiety: STY i ATE
Typ nadwozia: 3D
Inne auto / jakie?: Kia Picanto (2017)
 #9  Wysłany: 2017-05-09, 06:53   

clarence2 napisał/a:
ps. na temat wyglądu fabii się nie wypowiem bo bez wulgaryzmów by się nie obeszło

Ja też zastanawiałem się nad Fabią, 1.2 TSI z DSG (automat był priorytetem), ale jak zobaczyłem ten przód (a była to jeszcze poprzednia generacja) ..... no sorry - RIO wygrało w cuglach :D
--------------------
Pozdrawiam
Churek

ziko1983 

Informacje
 #10  Wysłany: 2017-05-09, 08:33   

Korekta jeśli chodzi o spalanie Fabii: spokojnie da się zejść poniżej 5 l/100 km, sprawdzone na dwóch trasach po ok 80 km. W Rio tez osiągałem takie wyniki, ale musiałem się bardziej postarać, a w skodzie dodatkowo jest masa mocy i momentu pod nogą już od 1,5 tys. obrotów. Jeszcze tydzień temu byłem zagorzałym przeciwnikiem TSI, dzisiaj z każdym dniem przekonuje mnie do siebie ten silnik. Poza ewentualnym problemami z trwałością nie widzę wad tego motoru.
Jeśli chodzi o nowe Rio, to jak dla mnie straciło wszystkie atuty naszego modelu, czyli świetny wygląd (rzecz subiektywna) i cenę (liczby mówią same za siebie). Cennikowo Fabia w wyposażeniu ambition z pakietem Mixx (za 1 zł) z silnikiem 1.0 będzie tańsza od podstawowej Rio, a będzie mieć lepsze wyposażenie, natomiast z 1.2 tsi 90 km będzie tylko o 900 zł droższa, ale oprócz większej liczby dodatków dochodzi jeszcze dynamiczniejszy silnik. W ten sposób Kia nie dość że będzie nieobecna we flotach (do podstawy Fabii nie ma co porównywać), ale może stracić również klientów indywidualnych. Nie jestem specem od marketingu, ale jak dla mnie cennik Kii jest zdecydowanie źle skalkulowany.
--------------------

Odpowiedz do tematu  
Zasady Postowania Opcje