Kia Optima 2.0 CVVL.
Autor Wiadomość
 J23 

Informacje
Wyposażenie: M
Silnik: 1.4 MT
Kolor: Biały
Pakiety: AC
Tapicerka: Black
Typ nadwozia: HB 3
Inne auto / jakie?: Kia Optima JF 2.0 CVVL/Getz 1.3
 #1  Wysłany: 2017-06-29, 23:50   Kia Optima 2.0 CVVL.

Witam po dłuższej nieobecności.

Postanowiłem pochwalić się nowym nabytkiem - jest to Kia Optima w wersji M produkowana pod moje zamówienie - choć nie do końca, o czym za chwilę - nie zmienia to faktu, że na auto musiałem czekać przez pół roku. Rio zostaje w rodzinie, teraz Tata będzie nią jeździł - ja zrobiłem nią 90 tysięcy kilometrów bez najmniejszych problemów - jedynymi "usterkami" były przepalona żarówka przedniej lampy oraz skończone tylne klocki (tarcze mają jeszcze ~9.2mm, min = 8.4) - poza tym bez żadnych problemów.

Z zakupem auta chodziłem już jakiś czas - głównie dlatego, że Rio posiada mały zbiornik paliwa - przy szybkiej autostradowej jeździe trzeba dość często tankować, co nie do końca mi się podoba ;). Myślałem nad czymś innym niż coś z Hyundai'a/Kii, najbliżej był chyba Ford - ale końcowa walka ograniczyła się do Elantry oraz Optimy - a tutaj zwycięzca mógł być tylko jeden ;). Całe szczęście Optima ma 70 litrowy zbiornik, więc zasięg nie będzie już problemem. Pominąłem też 95% SUVów i Crossoverów, bo te auta mało mnie interesują - może prócz 3008 oraz modeli Hyundai'a i Kii.

Naturalnie myślałem o Cee'd'zie czy i30, ale po przejechaniu się Cee'd'em oraz Optimą po tej samej drodze wybór padł na Optimę - czuć różnicę w komforcie, samochód naprawdę góruje nad drogą - tą samą drogą jeździłem też Citroen czy VW oraz Renault (kompakty i klasa D) Optima wypadła po prostu najlepiej. Do tego fajny, wolnossący silnik 2.0 163KM - koniec końców bardzo fajne auto :). Silnik bardzo ładnie mruczy, daje pewien basowy, przyjemny dźwięk. Podstawowy zestaw audio gra również bardzo, bardzo przyjemnie. Wyciszenie, moc, komfort - no jest po prostu lepiej niż w Rio, nie będę Was oszukiwał :P , choć na początku maja byłem w Rio w Monachium i okolicach - nie wyszedłem połamany po 1300 kilometrowej podróży - więc jak na auto klasy B jest dobrze.

W oko wpadł mi też Peugeot - pierw 308 z podstawowym 1.2 82KM, którego mogłem mieć za ok. 56 tysięcy złotych - więc cenowo bardzo dobrze - a potem 3008 - mimo wszystko - 3008 jest mniejszym autem z silnikiem 1.2 - fajnym i oszczędnym, ale jak wiadomo nic nie zastąpi pojemności.

Ogólnie w moich poszukiwaniach byłem u każdego dealera w Kielcach - ale wróciłem do sprawdzonych (prócz Rio mamy jeszcze Getza) i dobrych rozwiązań - auto nie jest przekombinowane, każdy przycisk jest logicznie ułożony i w zasięgu ręki - czego nie można powiedzieć o europejskiej/amerykańskiej (Ford) czy japońskiej konkurencji - u tej ostatniej też byłem i powiem szczerze, że biednie to wygląda - jedynie Mazda może porwać stylistyką, ale problemy z blachami oraz wyciszeniem nadal występują w tych autach. Silnikowo też nie jest tak różowo, jakby niektórym mogłoby się wydawać :). Ogólna niezawodność/trwałość koreańskich aut jest na podobnym/tym samym poziomie co japońska konkurencja - a jeżeli nie widać różnicy, to po co męczyć się z dziwnym wnętrzem Toyoty ?;).

Dlaczego tylko M'ka? nie jestem fanem gadżetów, a auta z keyless łatwiej ukraść - poza tym 16 calowe felgi to większy komfort jazdy, poza tym lubię opony o wysokim profilu. Dlaczego nie Diesel? bo nie lubię :devil: :cool:

Miałem natomiast małą niespodziankę - na początku bardzo przyjemną - dealer po prostu dał mi kluczyki do obu aut i mówi, bym sobie pojeździł :) - tak powinny wyglądać jazdy testowe. Drugą niespodziankę miałem przy odbiorze - zamówiłem białego sedana z beżowym środkiem (mam dość czarnych środków, choć ten w Optimie wygląda bardzo dobrze, ale chciałem czegoś nowego) - przychodzę na ogląd kilkadziesiąt minut po "zrzucie" auta u dealera a tu białe kombi :D - koniec końców bardzo dobrze na tym wyszedłem finansowo i nie mogę narzekać - jestem bardziej niż usatysfakcjonowany ze sposobu, w jaki IM Patecki podszedł do sprawy.

Oczywiście nie byłbym sobą i bawię się w konserwację nowego autka - czyli jest "trochę" rozebrane :).

Autem zrobiłem na razie 1300 kilometrów i jestem zachwycony - to będzie świetny kompan do dalekich podróży, jak tylko go trochę usprawnię ;). Najlepszym patentem jest wymiana filtra powietrza - żadnym śrub ani zatrzasków - tylko klapka oraz dwie blokady w samym filtrze - bez zbytniego starania się da się to zrobić w ~ minutę ;P.

To tyle - pozdrawiam :).
Ostatnio zmieniony przez Cichy 2018-03-17, 09:24, w całości zmieniany 1 raz  

tyka47 
VIP

Informacje
Wyposażenie: L Business Line
Silnik: 1.2 84KM
Przebieg: 40000
Kolor: clear white
Typ nadwozia: 5D Hb
Inne auto / jakie?: KIA CEED
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
 #2  Wysłany: 2017-06-30, 16:08   

Szczerze?
Zazdroszczę!
:-)
Mam jeszcze jedno pytanie do Twojej relacji: ile finalnie wyszło Cię to autko.
lub inaczej ile miałeś zapłacic za wybraną przez Ciebie wersję (chodzi mi o upusty, dodatki itp.)
I nie tłumacz się że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach :P
--------------------
.
.
.
Uważajcie na ludzi którzy się nie śmieją - są niebezpieczni :>

piotr900 

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1,4 CVVT
Przebieg: 15200
Kolor: brązowy
Typ nadwozia: hatchback
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
 #3  Wysłany: 2017-06-30, 16:49   

Piękny samochód, na ulicach jeździ tego mało a jak już jedzie to jest przepiekna.
Bardzo fajnie wygląda kombi w wersji GT-line.

tookaun 

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1,2
Przebieg: 21000
Kolor: czarny
Pakiety: Business Line
Typ nadwozia: 5d
 #4  Wysłany: 2017-06-30, 17:35   

Gratuluję. Optima wygląda genialnie, zdecydowanie najładniejsze auto w klasie. Szerokości!

kubeusz77 
VIP

Informacje
Silnik: 1.4
Kolor: Clear White
Typ nadwozia: 5d
 #5  Wysłany: 2017-06-30, 20:10   

Super. Szczerze zazdroszczę. Ale po co rozbierasz przód nowiutkiego auta?

J23 

Informacje
Silnik: 1.4 MT
Kolor: Biały
Pakiety: AC
Tapicerka: Black
Typ nadwozia: HB 3
Inne auto / jakie?: Kia Optima JF 2.0 CVVL/Getz 1.3
 #6  Wysłany: 2017-07-01, 04:40   

Rozbieram do konserwacji :) dla niezorientowanych co zrobiłem z Rio: http://kiario.com.pl/viewtopic.php?t=236 - tak po prostu już mam :> . W sumie sam nie wiem po co, bo roboty przy tym dużo, do tego potem trzeba dobrze czyścić auto... ale jakoś tak się lepiej czuje po wszystkim :). A przód to dopiero początek, będą jeszcze drzwi/pokrywa bagażnika, podłoga (wyłożona jest plastikami) oraz tylne nadkola :). Mam to zamiar skończyć w przyszłym tygodniu, muszę tylko pracę ustawić tak, by mi nic nie przeszkadzało - w miarę postępów będę wrzucał tu zdjęcia :). Ogólnie składanie idzie bardzo sprawnie, rozbiórka trochę gorzej, ale daję sobie rade :).

Co do cen: na M'kę do produkcji wytargowałem (pewnie nie była to najlepsza cena, ale mam pozytywne doświadczenia z IM Pateckim, mimo, że korzystam tylko z działu sprzedaży aut i części) 5% rabatu - więc ok. 86000zł - natomiast po przyjściu auta dealer wziął na siebie różnicę (ok. 4000zł), dał 0 finansowanie (jakieś 2000-3000zł na plus) oraz opony zimowe (~1700-2000zł) i duperele jak dywaniki itp. Proponowano mi też pakiet serwisowy (2500zł), ale z ASO nie korzystam, więc i pakietu nie wziąłem :). Jak na Kię (która daje raczej mizerne rabaty) i na auto świeżo z produkcji, robione pode mnie (choć w innej specyfikacji) chyba dobrze :) - ja w każdym razie jestem zadowolony.

Co najciekawsze, kolega zadzwonił dzień przed planowanym dostarczeniem auta do dealera z pytaniem "a dlaczego nie kombi, takie ładne" :D :D no i zagiął czasoprzestrzeń, hehe.

Z takich ciekawostek których nie piszą w cenniku - wszystkie szyby (prócz małych dwóch za tylnymi drzwiami) są szybami solarnymi - nawet ta na klapie bagażnika :) - dziwne, bo Kia chwali się tylko przednią szybą czołową w cenniku, niezależnie od wersji :). A jeżeli już o szybach mowa, to kombi ma prawdopodobnie lepszą widoczność do tyłu i na boki niż sedan - a na pewno znacznie lepszą niż 3 drzwiowe Rio :). Do tego podwójna podłoga - wreszcie nie muszę wozić jakiś skrzynek czy innego barachła na trójkąt i kamizelkę. Bardzo dobry jest też obraz z tylnej kamery - bez problemu można odczytać numer rejestracyjny pojazdu o który uderzyliśmy;).

Z rzeczy których mi brakuje - drugie gniazdo USB - gdy podłącze telefon z Android Auto nie mam gdzie wpiąć pendrive'a z muzyką - choć przy obecnych cenach kart SD to nie problem. Na upartego mógłbym też przyczepić się do podłokietnika, w którym nie ma nic prócz filcu - jakieś gniazdo 12V nie byłoby tam złym pomysłem ;). Ogólnie oryginalna nawigacja nie jest zła, choć czasem kalkuluje śmieszne trasy - poza tym samo jej używanie jest znacznie bardziej bolesne, niż głosowe wybieranie miejsca docelowego/telefonu w android auto.

Z takich jeszcze fajnych drobiazgów - możliwość ustawienia ilości mrugnięć "komfortowego kierunkowskazu" (chodzi o te (najczęściej) 3 kliknięcia kierunkiem po delikatnym dotknięciu manetki) - tutaj jest to od wyłączenia do 7 :> - w Rio też można to wyłączyć, ale niestety za pomocą testera - ale najlepsze w tym wszystkim jest to, że jeżeli pomylimy się i damy np komfortowy kierunek w lewo to, po aktywacji kierunku w prawo dezaktywujemy kierunki w ogóle (w Rio zapala nam się prawy kierunek na 3 razy) - niby niewielka rzecz, ale dla mnie bardzo logiczna i pomocna.

Interwał olejowy można ustawiać dowolny - choćby i co 100km :).

Przyjemną opcją jest też "wygaszasz ekranu" - na monitorku możemy widzieć datę i godzinę, albo całkowicie wyłączyć ekran systemu multimedialnego - niby niewiele, ale jednak takie rzeczy robią pewien klimat - osobiście korzystam z tego przez 90% czasu.

Wspomnę jeszcze raz o zestawie audio - nie jest to oczywiście Harmann Kardon, ale gra naprawdę dobrze - miałem na placu Volvo V40 z obecnej generacji na placu i miałem porównanie - Optima źle nie wypadła, choć Volvo z osobnym subwooferem musiało wygrać :). Sprzedawca mówił, że będzie przyjemnie, ale nie spodziewałem się czegoś tak naprawdę fajnie grającego.

Odpowiedz do tematu  
Zasady Postowania Opcje