Problem z biegiem wstecznym.
Autor Wiadomość
 homaro 

Informacje
Wyposażenie: F/L+PE7
Silnik: 1.2 benzyna
Przebieg: 20000
Kolor: Wendy Brown
Tapicerka: black
Typ nadwozia: hatchback 5d
Inne auto / jakie?: Honda Jazz
 #1  Wysłany: 2017-08-28, 20:14   Problem z biegiem wstecznym.

Dzień dobry
Mam problem z biegiem wstecznym a konkretnie z jego wrzuceniem lewarek dochodzi do pewnego momentu i koniec konieczne jest wrzucenie któregoś z biegów i dopiero powrót do wstecznego . Nie ma przy tym żadnych niepokojących dźwięków. Najczęściej dzieje się to po dłuższym postoju ale nie ma reguły. Skrzynia manual 5 biegów silnik 1.2 rok prod
. 2015 modelowo 2016.
ktoś coś w tym temacie??????
--------------------
Homaro
Ostatnio zmieniony przez Cichy 2017-12-30, 10:07, w całości zmieniany 1 raz  

Rafael 
RaV

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1.25l
Kolor: Graphite Meralic - ABT
Pakiety: L+MET+DCM+BWS
Tapicerka: DCM
Typ nadwozia: Sedan
Inne auto / jakie?: Hyundai i10
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
 #2  Wysłany: 2017-08-28, 22:01   

To normalne, ponieważ wsteczny bieg nie posiada synchronizatora. Jak nie wchodzi wsteczny, to najlepiej na luzie puścić sprzęgło i ponownie wcisnąć i wtedy wejdzie bez problemu. Mam ten sam silnik i ten sam rocznik auta.

Ari93 
Moderator

Informacje
Wyposażenie: M
Silnik: 1.4 DOHC CVVT
Przebieg: 96000
Kolor: Clear White
 #3  Wysłany: 2017-08-28, 22:03   

Może sprzęgło się kończy? W poprzednim aucie jak mi się kończyło to też głównie wsteczny i trochę jedynka ciężko wchodziła...
takie luźne przemyślenia, pewnie jeden z bardziej doświadczonych kolegów coś tu bardziej sensownego napisze niedługo ;)

homaro 

Informacje
 #4  Wysłany: 2017-08-28, 22:10   

Nie no ryjowka ma niecałe 2 lata 20000 przebiegu auto eksploatowane rozsądnie tzn. NIE katowane. Więc koniec sprzęgła to raczej nie. Serwis to trochę bagatelizuje jestem za tydzień umówiony na serwisie. Tu chciałem zasięgnąć języka coby mądrzejszy być przy rozmowie z nimi m będę wdzięczny za informację
--------------------
Homaro

Rafael 
RaV

Informacje
 #5  Wysłany: 2017-08-28, 23:08   

Zgłaszałem też to w serwisie jak moja KIA miała przejechane ok 3000km i serwis stwierdził, że wszystko jest w normie, bo wsteczny nie ma synchronizatora. Przy przebiegu 8500km wymieniali sprzęgło na gwarancji z powodu wady fabrycznej. Teraz Rio ma 10500km i zdarza się, że wsteczny nie wchodzi, więc to nie jest wina sprzęgła, ale konstrukcja skrzyni i nic się z tym nie da zrobić poza zmianą auta z innym silnikiem. ;-)

homaro 

Informacje
 #6  Wysłany: 2017-08-29, 05:08   

Gostek z serwisu zasugerował że ten typ tak ma. Na co ja że następnym razem "Ten typ" przywiozę na lawecie i odbiorę jak będzie sprawny. Ponoć mieli już taki przypadek i po jak się wyraził "przesmarowaniu " problem ustąpił. Zobaczę co zrobią. W każdym bądź razie nie odpuszczę tematy. Zasugerowałem że zainteresuje tematem centralę Kia w Polsce jak tematu nie załatwią
--------------------
Homaro

f0ku5 
Administrator

Informacje
Inne auto / jakie?: Kia Ceed 2019 HB 1.4 T-GDI
 #7  Wysłany: 2017-08-29, 08:36   

Wybacz szczerość, ale nie denerwuj się tak ;)
To całkowicie normalne.

homaro 

Informacje
 #8   Wysłany: 2017-08-29, 09:33   

:-) A broń Cię panie Boże żebym się denerwował :-)
Jest gwarancja to się z niej korzysta i wymaga. Mają pecha mieszkam można powiedzieć plot w płot z salonem i serwisem KIA więc nie pozbeędą się mnie tak szybko. Tłumaczenie ze ten typ tak ma to może sobie pozwolić typ w warsztacie pod domem a nie autoryzowany serwis i przedstawiciel marki. Centrala KIA w Polsce już dostała maila w tej sprawie
--------------------
Homaro

Attache 

Informacje
Wyposażenie: Alarm, czujniki, multimedia, kamerka DOD
Silnik: 1,4 109 KM
Przebieg: 65300
Kolor: fresh beige
Pakiety: XL, funkcjonalny, 15" al
Tapicerka: Czarna
Typ nadwozia: HB 5 d.
 #9  Wysłany: 2017-08-29, 10:26   

Jeśli liczysz na centralę KIA w Polsce to przypuszczalnie otrzymasz taką radę: unikaj jeżdżenia na wstecznym. Reklamujący zaparowane reflektory otrzymują w prezencie od serwisów woreczki z silikażelem i informację, że jak te już wchłoną większą ilość wilgoci, to wymienią im na nowe. To zalecenia centrali KIA. Serwisanci nie mają pojęcia, co to takiego PUNKT ROSY i jaki to ma wpływ na instalację elektryczną.
--------------------
Pozdrawiam

Tadeusz

Soul_Man 
Moderator

Informacje
Wyposażenie: L + Navi
Silnik: 1.4
Kolor: Smoke Blue
Typ nadwozia: 5d
Inne auto / jakie?: Saab 9-5 2.3T
Generacja Rio: IV (YB; 2017+)
 #10  Wysłany: 2017-08-29, 11:01   

Rafael napisał/a:
To normalne, ponieważ wsteczny bieg nie posiada synchronizatora. Jak nie wchodzi wsteczny, to najlepiej na luzie puścić sprzęgło i ponownie wcisnąć i wtedy wejdzie bez problemu. Mam ten sam silnik i ten sam rocznik auta.

Dokładnie, brak synchronizacji wstecznego. Jeżeli tryby ułożą się akurat "ząb w ząb" to nie da się wbić biegu. To jest powszechne w wielu samochodach, zwłaszcza budżetowych jak Rio. Podwójne wysprzęglenie lub wbicie najpierw innego biegu załatwia sprawę.

Edit: oczywiście nie tyle tryby, bo przecież skrzynie mają stałe zazębienia, miałem na myśli przesuwki.
Ostatnio zmieniony przez Soul_Man 2017-08-29, 11:04, w całości zmieniany 1 raz  

ziko1983 

Informacje
Wyposażenie: l
Silnik: 1,25
Przebieg: 105000
Kolor: czerwony
Tapicerka: czarna
Typ nadwozia: sedan
Inne auto / jakie?: Suzuki Celerio
 #11  Wysłany: 2017-08-29, 11:04   

Jak już pisał ktoś wcześniej, wsteczny nie ma synchronizatora. w czasie uruchamiania auta trzymamy nogę na sprzęgle (inaczej się przecież nie da), więc wszystko, co jest w skrzyni, stoi nieruchomo. Wystarczy, żeby zęby kół zębatych od wstecznego naszły na siebie i już nie włączymy tego biegu, taka tego uroda. Czasem wystarczy wrzucić inny bieg, wałek w środku się lekko obróci i jest ok, czasem trzeba puścić sprzęgło, żeby się inaczej zębatki ułożyły. Ja mam u siebie tak samo, identycznie jest w Micrze, tak samo było w poprzedniej Primerze. Jeśli ktoś miał starsze auto i odpalał bez wciśniętego sprzęgła, to problemu nie miał, natomiast w Rio nic się z tym nie zrobi.

Rafael 
RaV

Informacje
 #12  Wysłany: 2017-08-29, 21:19   

homaro napisał/a:
Tłumaczenie ze ten typ tak ma to może sobie pozwolić typ w warsztacie pod domem a nie autoryzowany serwis i przedstawiciel marki. Centrala KIA w Polsce już dostała maila w tej sprawie

Może najlepiej Turbo Kamerę w to wmieszać? Nie obraź się, ale również szukałem na forum wątków o skrzyni i każdy forumowicz potwierdził, że tak ma być. Skrzynia biegów nie ma synchronizatora i nikt na to nic nie poradzi. Zajrzyj do instrukcji obsługi samochodu. Rozdział 5, strona 21: "Skrzynia biegów jest w pełni synchronizowana w przypadku wszystkich biegów jazdy do przodu, aby zmiana biegów na wyższy lub niższy była ułatwiona." Instrukcja mówi wyraźnie, że tylko biegi do przodu mają synchronizator.

homaro 

Informacje
 #13  Wysłany: 2017-08-30, 06:16   

Nie czytałem instrukcji ale skoro piszesz to wiesz. Z drugiej strony sądzĄc po cytacie nie jest napisane że nie ma synchronizacji na wstecznym. A nawet jak nie ma to nie jest powód żeby skrzynka działała nieprawidłowo może się to zdarzać ale sporadycznie. Z turbokamera to mnie pewnie wypuszczasz ale biorę to pod uwagę. Narazie czekam do wizyty w serwisie i na ich działania w tej sprawnie.
--------------------
Homaro

czerwo 

Informacje
Silnik: 1.2
Przebieg: 180000
Kolor: czerwony
Typ nadwozia: 5d
 #14  Wysłany: 2017-08-30, 12:32   

homaro napisał/a:
Nie czytałem instrukcji ale skoro piszesz to wiesz. Z drugiej strony sądzĄc po cytacie nie jest napisane że nie ma synchronizacji na wstecznym. A nawet jak nie ma to nie jest powód żeby skrzynka działała nieprawidłowo może się to zdarzać ale sporadycznie. Z turbokamera to mnie pewnie wypuszczasz ale biorę to pod uwagę. Narazie czekam do wizyty w serwisie i na ich działania w tej sprawnie.

Nie wiem o co Ci chodzi? Kiedyś nie było na jedynce i było to normalne. Jak toczył się samochód to nie szło wbić jedynki i był to normalny objaw tak samo jak w RIO normalnym objawem jest problem z wbicie wstecznego z powodu braku synchronizatora zresztą RIO nie jest tu odosobnione. Tak samo jak może zgrzytać podczas wbijania wstecznego.

krzybiel 

Informacje
Silnik: 1.4 DOHC CVVT
 #15  Wysłany: 2017-08-30, 15:41   

Kupił auto budżetowe z najprostszym silnikiem i marudzi ;) Jak ja kocham takich klientów ;)

Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 
Zasady Postowania Opcje