Przesunięty przez: Cichy
2017-12-20, 16:51
Warkot silnika. Usterka?
Autor Wiadomość
 gwidon 

Informacje
 #1   Wysłany: 2017-12-19, 15:20   Warkot silnika. Usterka?

Witam. Otóż chce poruszyć temat związany z dziwnymi odgłosami od komory silnika. Posiadam Ceeda 2016 1.4 benzyna 100 KM. Teraz gdy zrobiło się "zimno" i od jakiegoś czasu zaczęły się minusowe temperatury to w momencie gdy silnik jeszcze jest zimny a nawet jak się już nagrzeje gdy jadę na 2 czy 3 biegu i obroty sięgają 2-3 tys słychać taki charakterystyczny warkot i głośną pracę silnika i wibrację przekładającą się do środka. Oczywiście występuje to tylko przy 2-3 tysiącach obrotów bo na innych biegach to nie występuję. Ktoś spotkał się może z takim problemem w swoim RIO? Dodam tylko że przy 12 tysiącach wymieniłem olej na Valvoline 5W30 i jestem przed I przeglądem a teraz mam 23 tysiące z hakiem.
Ostatnio zmieniony przez Cichy 2018-01-14, 10:28, w całości zmieniany 3 razy  

Soul_Man 
Moderator

Informacje
Wyposażenie: L + Navi
Silnik: 1.4
Kolor: Smoke Blue
Typ nadwozia: 5d
Inne auto / jakie?: Saab 9-5 2.3T
Generacja Rio: IV (YB; 2017+)
 #2  Wysłany: 2017-12-20, 10:15   

Czy na postoju te dźwięki też występują przy tych obrotach? Zauważyłeś jakieś pogorszenie osiągów?

gwidon 

Informacje
 #3  Wysłany: 2017-12-21, 00:47   

Soul_Man napisał/a:
Czy na postoju te dźwięki też występują przy tych obrotach? Zauważyłeś jakieś pogorszenie osiągów?

Na postoju w momencie dodawania gazu ten defekt nie występuje, natomiast gdy silnik jest zimny powiedzmy po nocy gdy dodam gazu jak go odpale to słychać trochę głośniejszą pracę silnika, ale cały problem polega na tym że w momencie jazdy przy 2-3 tys. obrotów ten warkot i cały ten rezonans przenosi się do kokpitu i czuć takie jakby drgania jak daje po całym aucie. Dodam jeszcze że w momencie gdy silnik jest zimny i próbuje ruszyć to szarpie lekko ale gdy się już silnik nagrzeje ten problem nie występuje. I na koniec wątku dodam że zauważyłem ciekawą sytuację w momencie gdy rozpędzam auto i mam jedynkę i czasami z tej jedynki wrzuce na luz ale trzymając wciśnięte sprzęgło słychać delikatne wycie...samochód jest nowy więc nie wydaje mi się że jestem przewrażliwiony jeździłęm wieloma samochodami i mój wcześniejszy opel astra 3 nie odstawiał takiego teatru choć miał 16 lat...
Tak się zastanawiam czy za szarpanie i może głośną pracę silnika odpowiadają świece... ? może z nimi coś jest nie tak bo jeśli nie to... to nie mam pojęcia gdzie szukać ?

czerwo 

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1.2
Przebieg: 180000
Kolor: czerwony
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
 #4  Wysłany: 2017-12-21, 09:44   

gwidon napisał/a:
Soul_Man napisał/a:

Na postoju w momencie dodawania gazu ten defekt nie występuje, natomiast gdy silnik jest zimny powiedzmy po nocy gdy dodam gazu jak go odpale to słychać trochę głośniejszą pracę silnika, ale cały problem polega na tym że w momencie jazdy przy 2-3 tys. obrotów ten warkot i cały ten rezonans przenosi się do kokpitu i czuć takie jakby drgania jak daje po całym aucie. Dodam jeszcze że w momencie gdy silnik jest zimny i próbuje ruszyć to szarpie lekko ale gdy się już silnik nagrzeje ten problem nie występuje. I na koniec wątku dodam że zauważyłem ciekawą sytuację w momencie gdy rozpędzam auto i mam jedynkę i czasami z tej jedynki wrzuce na luz ale trzymając wciśnięte sprzęgło słychać delikatne wycie...samochód jest nowy więc nie wydaje mi się że jestem przewrażliwiony jeździłęm wieloma samochodami i mój wcześniejszy opel astra 3 nie odstawiał takiego teatru choć miał 16 lat...
Tak się zastanawiam czy za szarpanie i może głośną pracę silnika odpowiadają świece... ? może z nimi coś jest nie tak bo jeśli nie to... to nie mam pojęcia gdzie szukać ?

Szarpanie możliwe ze sprzęgła wszystko sztywniejsze jak jest zimno.
Wycie bo jak zimny to lubi utrzymywać obroty na 2tys ale nie zawsze.
A co to odgłosów to może być coś z katalizatorem/kolektorem wydechowym. Podjedź do aso skoro masz auto na gwarancji.

Soul_Man 
Moderator

Informacje
 #5  Wysłany: 2017-12-21, 16:06   Re: Warkot silnika. Usterka?

gwidon napisał/a:
Oczywiście występuje to tylko przy 2-3 tysiącach obrotów bo na innych biegach to nie występuję.

To chodzi o 2-3 tys. obr czy o 2-gi i 3-ci bieg?
Jesli na postoju tego nie ma, to może skrzynia jest uszkodzona? Albo coś ze sprzęgłem? Moim zdaniem zimno nie ma tu nic do rzeczy, wibracji nie powinno być ani na zimnym ani na gorącym silniku.

Tak jak pisze przedmówca, jak auto na gwarancji to do ASO najpierw uderzaj, niech oni się pogłowią trochę.

gwidon 

Informacje
 #6  Wysłany: 2017-12-21, 23:19   Re: Warkot silnika. Usterka?

[quote="Soul_Man"]
gwidon napisał/a:
Oczywiście występuje to tylko przy 2-3 tysiącach obrotów bo na innych biegach to nie występuję.

To chodzi o 2-3 tys. obr czy o 2-gi i 3-ci bieg?
Jesli na postoju tego nie ma, to może skrzynia jest uszkodzona? Albo coś ze sprzęgłem? Moim zdaniem zimno nie ma tu nic do rzeczy, wibracji nie powinno być ani na zimnym ani na gorącym silniku.

Soul Man dzisiaj dokładnie sprawdziłem i bezwzględnie czy samochód jest zimny czy nagrzany to w momencie gdy samochód stoi na luzie a ja dodaje gazu i obrotomierz wskakuje na 2-3 tys obrotów zaczyna się mocna wibracja silnika która przenosi się na cały kokpit gdy dochodzę do 3-4 tys tego nie czuć. Natomiast gdy rozpędzam samochód i jestem w momencie przerzucania biegu z dwójki na trójkę to tak samo dochodząc do 2-3 tysięcy to samochód nie dość ze cały wpada w wibrację to w dodatku słychać taki warkot jakby rezonans który również przenosi się do kabiny samochodu. Poza tym jako wisienkę na torcie dodam fakt że gdy znowu jestem na postoju i dodaje lekko gazu to słychać takie świerczenie jakbym co najmniej miał diesla a nie zwykłe 1.4 benzyna i aż 100 koni.... więc nie wiem czy spotkałeś się bądź ktokolwiek na tym forum w swoim RIO ;/ na mojaceed.forum również moje pytania bez odpowiedzi....

mateusz 

Informacje
Wyposażenie: XL
Silnik: 1.4 CRDi
Przebieg: 104350
Kolor: Clear White
Tapicerka: Czarna
 #7  Wysłany: 2017-12-22, 00:13   

Skoro masz gwarancje to jedz do ASO.
Większość z nas nie jest mechanikami, poza tym bez obejrzenia to jak wróżenie z fusów.
Ojciec mówi, ze objawów może być dużo. W jego oplu drżał jak poduszki silnika nadawały się do wymiany, ale Ty masz praktykę nowe auto.

Soul_Man 
Moderator

Informacje
 #8  Wysłany: 2017-12-22, 09:12   

Dokładnie, trudno jednoznacznie stwierdzić bez osłuchania i pewnie bez rozebrania kilku rzeczy. Jechałbym jak najszybciej do ASO, żeby coś więcej nie klękło.

Mi się to kojarzy z kończącym się łańcuchem rozrządu... tyle tylko że w tym silniku jest zdaje się pasek? :-) Mogą to być też wałki balansowe - o ile występują. :-) Nie znam jeszcze niuansów Kijowego silnika, więc w tym momencie teoretyzuję i zawęziłbym poszukiwania właśnie do silnika, sprzęgła i skrzyni biegów. Ale bez obejrzenia trudno więcej wykombinować.

paco rabanne 
I'm what I'm

Informacje
Kolor: Wendy Brown
Typ nadwozia: Sedan
 #9  Wysłany: 2017-12-22, 09:27   

gwidon, I tak czy siak musisz jechać do ASO jak masz auto na gwarancji. Tak jak koledzy piszą, że bez dokładnego obejrzenia auta to jest jak wróżenie z fusów. Ja też kiedyś miałem problem z autem i patrzałem na necie prawdopodobne usterki. U mechanika okazało się całkowicie co innego, niż to co było w internecie.

Gandalf wej 
GREGOR

Informacje
Wyposażenie: M
Silnik: 1,4 CRDI
Przebieg: 67000
Kolor: Bright Silver Metallic
Pakiety: klima manual
Inne auto / jakie?: Mitsubishi Carisma1,9 Dacia Duster1.5
 #10  Wysłany: 2017-12-22, 15:03   

Ja stawiam na olej

krzybiel 

Informacje
Silnik: 1.4 DOHC CVVT
 #11  Wysłany: 2017-12-22, 15:17   Re: Warkot silnika. Usterka?

gwidon napisał/a:
gdy jadę na 2 czy 3 biegu i obroty sięgają 2-3 tys słychać taki charakterystyczny warkot i głośną pracę silnika i wibrację przekładającą się do środka.

Rozumiem, że skoro to 2016 rok produkcji, to auto jest na gwarancji. Zatem proponuję pojechać z tym do ASO. A gdy aso zlokalizuje usterkę, napisać o tym na forum aby osoby, które nie mają już gwarancji, a napotkają taki problem, wiedziały co robić. Szukanie przyczyny na forum, nie korzystając z dostępnej „darmowej” opcji jaką jest aso, to tylko zaśmiecanie forum, co potem przyczynia się do czytania kilkunastu stron aby w końcu trafić na rozwiązanie problemu. A tak udając się do aso i potem zdając relację na forum, ułatwiasz innym życie, za co będziemy Tobie bardzo wdzięczni :)
Jeżeli aso Cię „oleje” i stwierdzi, że wszystko jest ok, to wtedy szukaj pomocy na forum.

Rafael 
RaV

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1.25l
Kolor: Graphite Meralic - ABT
Pakiety: L+MET+DCM+BWS
Tapicerka: DCM
Typ nadwozia: Sedan
Inne auto / jakie?: Hyundai i10
 #12  Wysłany: 2017-12-22, 15:51   

krzybiel napisał/a:
Jeżeli aso Cię „oleje” i stwierdzi, że wszystko jest ok, to wtedy szukaj pomocy na forum.

Druga opcja to wizyta w innym ASO. ;-)

gwidon 

Informacje
 #13  Wysłany: 2018-01-02, 14:47   

Witam dzisiaj umówiłem się do ASO na piątek i przez telefon powiedziałem usterkę i doradca serwisowy mocno się zdziwił że to raczej nie możliwe. Ich podejście normalnie rozwala na łopatki. Zauważyłem że ten warkot nie występuje zawsze. Dzisiaj np. po rannym odpaleniu nic nie buczy ani nie wydaje warkocącego dźwięku ale za to zauważyłem że np. na postoju gdy dodaje gazu to słychać takie tykanie jak w zegarze nie mam pojęcia co to jest co dzień to inny objaw poza tym jedno co jest pewne to że nasiliło się wycie w momencie jak ruszę z jedynki i nie przerzuce biegu na dwójkę a mam cały czas wciśnięte sprzęgło to jest taki odgłos jęku... czyżby faktycznie skrzynia a może mało oleju pieron wie... ciekawy jestem co mi na to powiedzą nie wiem może ktoś z Was w RIO też coś takiego ma że gdy już rozpędza auto na jedynce i nie wrzuci kolejnego biegu a trzyma na sprzęgle to też tak wyje.... :-|

Odpowiedz do tematu  
Zasady Postowania Opcje