Parujące szyby.
Autor Wiadomość
 SirMicho 
Gunslinger

Informacje
Wyposażenie: M
Silnik: 1,4
Kolor: Clear White
Typ nadwozia: Hatchback 5
Generacja Rio: IV (YB; 2017+)
 #1  Wysłany: 2018-01-08, 07:40   Parujące szyby.

Czołem wszystkim.

Auto parkuję na zewnątrz. Jak jest ciepło to problemu nie ma, ale ostatnio przy niskich temperaturach zaraz po wejściu do pojazdu szyby potrafią szybko i dość długo parować. Jest to na tyle problemayczne, że muszę szybę od środka przecierać ścierką jeszcze nawet po przejechaniu kilku km.

O ile częściowo udało mi się z tym poradzić kupując pochłaniacz wilgoci do samochodu o tyle problem zrobił się przy temperaturach ujemnych, bo dziś np miałem przednią szybę zamarzniętą od środka (nie całą, ale od góry).

Czy u Was też taki problem się pojawia czy to mój egzemplarz jakiś trafiony i ma jakieś nieszczelności?
Ostatnio zmieniony przez Cichy 2018-01-08, 09:04, w całości zmieniany 1 raz  

Soul_Man 
Moderator

Informacje
Wyposażenie: L + Navi
Silnik: 1.4
Kolor: Smoke Blue
Typ nadwozia: 5d
Inne auto / jakie?: Saab 9-5 2.3T
 #2  Wysłany: 2018-01-08, 10:47   

Szyby w Rio są takie sobie jeśli chodzi o izolację termiczną, ale czegoś takie go nie mam u siebie.

A co z ogrzewaniem? Tak się dzieje z włączonym nadmuchem? Przecież ciepłe powietrze zaczyna lecieć w zasadzie po chwili i nic nie powinno parować.

Ari93 
Moderator

Informacje
Silnik: 1.4 DOHC CVVT
Przebieg: 96000
Typ nadwozia: Sedan
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
 #3  Wysłany: 2018-01-08, 10:48   

Rio 3 niestety miała z tym problem ale po wymianie filtra kabinowego i późniejszym unikaniu klimatyzacji jak nie była niezbędna problem ustąpił, jadąc nawet w 4 osoby przy nawiewie na 3 nic się nigdzie nie paruje ;) jeszcze jakieś półtorej roku temu gdy auto nie było moje jazda nawet samemu wieczorem/w nocy bez klimatyzacji była wręcz niemożliwa bo momentalnie się wszystko parowało.
Wychodzi na to że w Rio 4 chyba lepiej nie jest... bo auto masz raczej nowsze niż mój filtr kabinowy. Generalnie chyba ten typ tak ma ale to najlepiej jak się wypowiedzą użytkownicy nowego modelu.

Soul_Man 
Moderator

Informacje
 #4  Wysłany: 2018-01-08, 11:08   

Hmm, ja mam automatyczną klimę, może to coś zmienia (inna konstrukcja)?
Chociaż teraz klima jest wyłączona, dmucha sam nawiew, ale nic nie paruje.

SirMicho 
Gunslinger

Informacje
 #5  Wysłany: 2018-01-08, 11:21   

Hmmm, ja mam manualną i mam non stop włączoną. Może ją wyłączę i będzie lepiej z tym parowaniem. Z tym ciepłym powietrzem po chwili to też tak nie do końca, mija trochę czasu zanim poczuję ciepło z nawiewów.

Nie zmienia to faktu, że dziś rano miałem przymarzniętą szybę od środka tuż przy suficie. Może to rzeczywiście ta klima. Posprawdzam jeszcze. Dzięki.

Mam przejechane 5k km i filtr nie był jeszcze wymieniany, może to ma też wpływ.

Rafael 
RaV

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1.25l
Kolor: Graphite Meralic - ABT
Pakiety: L+MET+DCM+BWS
Tapicerka: DCM
Inne auto / jakie?: Hyundai i10
 #6  Wysłany: 2018-01-08, 11:45   

U mnie też szyby parują jak jest duża wilgotność powietrza. Staram się jeździć z włączoną klimą nawet jak jest zimno i problem znika. Jak auto się nagrzeje, to problem znika.

Soul_Man 
Moderator

Informacje
 #7  Wysłany: 2018-01-08, 11:46   

Hmm, to dziwne. Moim zdaniem coś jest nie tak, nie spotkałem się z czymś takim w innych autach. Gdzieś wilgoć musi dostawać się do auta.

5k km to moim zdaniem za mało, żeby zapchać filtr kabinowy. Chyba, że fabryka dała jakieś g**.

A jeszcze tak mi się przypomniało - jakie macie dywaniki - materiałowe czy gumowe? Ja mam gumowe. Kiedyś czytałem, że materiałowe dywaniki są właśnie niezłym pojemnikiem wilgoci w aucie i mogą powodować parowanie szyb.

Byłem w weekend u rodziny, auto nocowało na zewnątrz od soboty. Wczoraj wieczorem przed wyjazdem (było już -2 stopnie) całe auto było oszronione na zewnątrz w środku nie. Włączyłem silnik żeby się ogrzało i córka miała cieplej i po 3-4 minutach chodzenia na postoju leciało już letnie powietrze. Zanim wrzuciłem bagaże i wsiedliśmy, w środku było już gorąco (ustawione 22 stopnie).

SirMicho 
Gunslinger

Informacje
 #8  Wysłany: 2018-01-08, 11:56   

Dywaniki na zimę zawsze wymieniam i obecnie mam gumowe. Spróbuję pojeździć dwa, trzy dni bez klimy i zobaczę czy coś się zmieni.

Rafael 
RaV

Informacje
Silnik: 1.25l
Kolor: Graphite Meralic - ABT
Pakiety: L+MET+DCM+BWS
Tapicerka: DCM
Inne auto / jakie?: Hyundai i10
 #9  Wysłany: 2018-01-08, 12:59   

Ja mam dywaniki gumowe i nigdy nie używałem innych. W moim przypadku auto stało rok u dealera pod chmurką i faktycznie coś może być nie tak z filtrem. Generalnie w aucie pod dywanikami mam wszędzie sucho.

f0ku5 
Administrator

Informacje
Inne auto / jakie?: Kia Ceed 2019 HB 1.4 T-GDI
 #10  Wysłany: 2018-01-08, 17:56   

W mojej Ryjówce mam dokładnie to samo, doprowadza mnie to do szewskiej pasji. Czasem muszę stać pod domem z włączonym silnikiem koło 10 minut zanim wszystko odparuje.

clarence2 

Informacje
Wyposażenie: Buisness Line
Kolor: Biały
 #11  Wysłany: 2018-01-08, 18:05   

Polecam nasmarowanie szyb preparatem k2 antypara :D

piotr900 

Informacje
Silnik: 1,4 CVVT
Przebieg: 15200
Kolor: brązowy
Typ nadwozia: hatchback
 #12  Wysłany: 2018-01-09, 16:26   

Na zaparowane szyby dobrze sprawdza się pianka do golenia. Co do wilgoci, moje poruszanie samochodem to 90% odcinków do 5 kilometrów. Czasem szyby są zaparowane, kiedy na zewnątrz jest zimno a wewnątrz samochodu ciepło warto zostawić na kilkanaśie sekund otwarte drzwi tak aby temperatura się mniej wiecej wyrównała.
Dużo wcześniej było pisane że podczas deszczu trzeba mieć włączoną klime ponieważ bardzo parują szyby- i to fakt. Ja cały rok jeżdżę na włączonej klimatyzacji, czasem oczywiście coś się zaparuje ale po włączeniu silnika i nawiewu już po 2-3 minutach nie ma śladu po zaparowanych szybach.

clarence2 

Informacje
Wyposażenie: Buisness Line
Kolor: Biały
 #13  Wysłany: 2018-01-09, 17:20   

piotr900, kiedyś próbowałem pianki ale jej wypolerowanie bez smug graniczy z cudem- jak sama nazwa wskazuje jest produktem do golenia, nie do szyb - w przeciwieństwie do produktów do tego przeznaczonych.
Co do jazdy w deszczu z klimą - jeśli tylko nie ma upału to nigdy klimy nie używam i nic nie paruje. Podstawą jest czysty filtr kabiniwy o którego wymianie wiele osób zapomina i włączony nadmuch na szybę ;-)

f0ku5 
Administrator

Informacje
Inne auto / jakie?: Kia Ceed 2019 HB 1.4 T-GDI
 #14  Wysłany: 2018-01-09, 18:44   

piotr900 napisał/a:
Ja cały rok jeżdżę na włączonej klimatyzacji, czasem oczywiście coś się zaparuje ale po włączeniu silnika i nawiewu już po 2-3 minutach nie ma śladu po zaparowanych szybach.
Jak jest dodatnia temperatura to po włączeniu klimy po zaparowanej szybie nie ma śladu po paru sekundach. W zimie natomiast, kiedy temperatura jest poniżej 4 stopni, nie jeździsz na klimie ;) Świeci się tylko dioda na guziku, a klima nie działa.

piotr900 

Informacje
Silnik: 1,4 CVVT
Przebieg: 15200
Kolor: brązowy
Typ nadwozia: hatchback
 #15  Wysłany: 2018-01-09, 21:17   

Jasna sprawa że klima włącza sie tylko od określonej temperatury :) W innym wątku już o tym było :)
Natomiast filtr musi być naprawdę bardzo brudny aby powstawało zaparowanie.
W poprzednim aucie- nie byłem tego świadomy heh :) przez ponad 2 lata nie wymieniałem filtru i powiem że był tak duży spadek wydajności nawiewu że po wymianie na 1 biegu wiało jak na 3 biegu przed wymianą :) A piankę do golenia stosowałem działa jakieś 2 tygodnie czyli mniej więcej tyle co pierwsza gorsza/lepsza "antypara".

Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 
Zasady Postowania Opcje