Biała strzała :}
Autor Wiadomość
 J23 

Informacje
Wyposażenie: M
Silnik: 1.4 MT
Kolor: Biały
Pakiety: AC
Tapicerka: Black
Typ nadwozia: HB 3
Inne auto / jakie?: Kia Optima JF 2.0 CVVL/Getz 1.3
 #1  Wysłany: 2013-05-23, 23:50   Biała strzała :}

Witam.

Chciałbym pokazać co zrobiłem z moim samochodzikiem. Nauczony doświadczeniem (Getz) o trwałości koreańskich aut i blach (czyli to, że blacha padnie dużo szybciej niż cokolwiek mechanicznego/elektronicznego) postanowiłem postawić wszystko na jedną kartę - rozebrałem to co uznałem za niezbędne wlewając do profili zamkniętych Valvoline Tectyl ML a na powierzchnie otwarte Bodysafe (naruszając pewnie wiele punktów gwarancji). Na koniec zafundowałem sobie przeróbkę zegarów ze standardowych z wielkim wskaźnikiem paliwa na supervision ze wskaźnikiem temperatury (źle mi się bez tego jeździ).

Poniżej zdjęcia z moich (a właściwie wspólnych z ojcem)zabaw:

Dodatkowo - ok. 80% łączek zostało przesmarowanych litowym, dielektrycznym smarem firmy Honda (to już przedobrzenie - w koreańskich autach nie występują problemy z wypalonymi wtyczkami, ale jednak śpię spokojniej :D ).
Po co to wszystko pytacie? jak mówiłem, najgorszym wrogiem KAŻDEGO azjatyckiego auta jest rdza - nie ma 10+ letniego azjatyckiego auta bez choćby śladów rdzy. Nie jest to ta klasa blach co auta francuskie czy VW (o tym ostatnim można mówić dużo - ba, sam uważam ich produkty za bardzo wadliwe - ale blachy mają bardzo ok).
Poza tym, chcę trochę pojeździć tym autem - może nawet 10 lat - i nie chcę bawić się w "zaprawki". Przechodziliśmy to przy Getzie - więcej kłopotów niż pomocy. A nawet jeśli wcześniej trafi się możliwość kupna innego auta Rio pewnie zostanie w rodzinie - wszak Getz nie jest wieczny;].

Co do samego auta - jest to długo wyczekiwana (6 miesięcy) 3 drzwiowa wersja M z najmocniejszym silnikiem oraz klimatyzacją. Wyprodukowana, jeśli dobrze pamiętam, 25 lutego,w moich rękach od 10 kwietnia - otrzymana z przebiegiem 3km. Jak na razie - ok. 720km - wszystko ok;]. Dużo więcej miejsca niż w Getzie, samochód ogólnie cichszy (prócz opon - te jak dla mnie szumią - mam Hankook kinergy eco) ale chyba niestety bardziej twardy ? nie wiedziałem, że może być coś twardszego od Getza;].
W trasie jeszcze nie byłem, ale wydaje mi się, że będzie dobrze - już Getz miał fajne foteliki i pomimo tego, że jest małym autkiem nie powodował u mnie zmęczenia - raz nim zrobiłem 980km w ciągu jednego dnia - i było naprawdę ok.
Z początku obawiałem się układu kierowniczego - ten Getz ma bardzo fajnie zrobiony, kierownica działa nie za lekko, nie za ciężko. Rio jest nastawiona na komfort, a cały układ jest bardziej gumowy - ale w sumie po paru dniach już to nie przeszkadza.
Spalanie - jestem zadowolony, pomimo układania silnika (jazda między 2 a 4-4.5 RPM, po rozgrzaniu nawet lekkie pałowanie) wynosi według komputera 7-7.5 po mieście o-o .

Co do Supervision: nie byłem do końca pewny czy ta modyfikacja się powiedzie - informacje na Kiatechinfo wskazywały, że w SPV brakuje jednego pina w stosunku do standardowych zegarów. Trafiły się jednak w dobrej cenie (450zł) - więc zaryzykowałem. Pierwszy przyszedł z uszkodzonym prędkościomierzem - całe szczęście człowiek u którego brałem miał drugi - i ten mam do dzisiaj. Potem tylko koretka przebiegu (tamten miał 16000 km) i to wszystko;].
Ten uszkodzony miał także zaprogramowany TPMS (czujnik ciśnienia powietrza w kołach) - według serwisu nie można tego wyłączyć, z czym osobiście się nie zgadzam - nie ma w katalogach Kia rozdziału na liczniku z TPMS i bez - są tylko standardowe i SPV oraz ich wersje z i bez start&stop. Niestety, nie mam jeszcze odpowiedniego testera by porozumieć się z moim autkiem, ale pracuję nad tym;]. Poza tym w SPV wszystko działa - mogę ustawić przypomnienie o serwisie i zmianie opon, jest jeszcze ecodriving - to nie powoduje niczego - pewnie chodzi o start&stop, ale tego nie mam i dałem na off.
Chciałem już u dealera zamówić montaż SPV w aucie - ale twierdzili że się nie da. Możliwe :P - ogólnie zaoszczędziłem na tym pewnie z 1500zł, mimo wszystko gdybym był wtedy pewny, że mod się uda zakupiłbym nowe zegary.

Z pozostałych modyfikacji:
osłona pod silnik
helix b6x na przód
chlapacze

To w sumie wszystko - jeżdżę 99% czasu samemu a więc rzeczy takie jak schowki, bagaźnik oferowane przez Rio są dla mnie aż nadto.

Jak umuję auto dam więcej zdjęć z zewnątrz.

Planuję jeszcze zakupić wygłuszenie na maskę - jeśli ktoś ma na sprzedaż, proszę o kontakt :-D .

f0ku5 
Administrator

Informacje
Inne auto / jakie?: Kia Ceed 2019 HB 1.4 T-GDI
 #2  Wysłany: 2013-05-24, 00:30   

Patrzac na fotki jakos dziwnie sie czuje, za duzo kombinowania chyba... ;)

marcin8626 

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1.2
Przebieg: 43000
Kolor: biały
Typ nadwozia: 5D
 #3  Wysłany: 2013-05-24, 07:38   

mogles odrazu glosniki wymienic:D bo te seryjne nie zaciekawe:) tez wlasnie planuje fluidolem zabezpieczyc blotniki, progi i maske, ale jak patrze to ja mam jakas konserwacje w masce, w blotnikach nie ma nic bo lampy juz wyciagalem :)

JustynA 
Administrator
JPA

Informacje
Silnik: 1.4 109KM
Przebieg: 18000
Pakiety: Klima + alarm + czujniki cofania
Tapicerka: Ciemna
Typ nadwozia: Hatchback 5 d.
Pomogła: 1 raz
 #4  Wysłany: 2013-05-24, 07:46   

Strasznie smutno wygląda to nasze RIO bez przedniego zderzaka ;p :) ;p
--------------------

J23 

Informacje
 #5  Wysłany: 2013-05-24, 08:59   

Na przodzie mam helixy - gra to, jak dla mnie, całkiem nieźle. Tylnych boczków nie zdejmowałem - w 3D nie jest to takie proste. Należy wyjąć tylne siedzisko (teoretycznie także przednie fotele) i parę innych rzeczy - a do konserwacji nie było sensu - te otwory co są w progach i nadkolach i tak pozwalają na konserwację tej przestrzeni za tylnymi boczkami.

Cichy 
Administrator
Piotrek

Informacje
Przebieg: 58000
 #6  Wysłany: 2013-05-24, 09:36   

J23 napisał/a:
Planuję jeszcze zakupić wygłuszenie na maskę - jeśli ktoś ma na sprzedaż, proszę o kontakt

Podobno różnica po wygłuszeniu będzie niewyczuwalna.

Ale że Ci się chłopie chciało bawić w nowym aucie w to wszystko. Gwarancję pewnie straciłeś na część podzespołów. A jak te nowe głośniki w porównaniu do fabrycznych?

Ale nieźle go wybebeszyliście. A ten cały Bodysafe który daliście do komory silnika to już tak zostanie takie żółte?

Skoro czekałeś pół roku to czemu nie brałeś L?
--------------------
www.facebook.com/Rio3Polska
http://kia-rio-jpa.blogspot.com

J23 

Informacje
 #7  Wysłany: 2013-05-24, 10:08   

To żółte to ML - Bodysafe jest czarne. I tak, takie już zostanie, no chyba, że przyjmie brud - wtedy będzie czarne.

Co do oryginalnych głośników a Helixów - te ostatnie grają czyściej i ogólnie lepiej - nie jest audiofilem, ale dźwięk stał się jakby bardziej przestrzenny ? ogólnie jest lepiej.

O wygłuszeniu na masce też słyszałem, że w sumie mało daje - mimo wszystko zaryzykuję jak tylko gdzieś go dorwę.

Co do wersji - ogólnie nie lubię niepotrzebnych bajerów (choć L nie jest jakoś naładowana) ale ma coś co mnie od Rio odrzuca - podstawkę pod nawigację. Moje pierwsze skojarzenie jak to zobaczyłem - popielniczka Nysa/Żuk. Naprawdę, źle bym się z tym czuł, a z navi i tak nie korzystam - jeżdżę z tradycyjnym atlasem, jeszcze się nie zgubiłem ;].
M-ka ma jeszcze czarne dodatki - biały kolor lubi takie połączenie - a ja lubię biały kolor;].

Cichy 
Administrator
Piotrek

Informacje
 #8  Wysłany: 2013-05-24, 10:44   

Spoko że lubisz biały kolor, mi też czarne dodatki się podobają, jedynie lusterka bym chciał chyba białe. Natomiast co do tej klapki, to bez przesady, jak jest zamknięta to nie rzuca się w oczy. :-)

Daj jeszcze jakieś fotki "całego" auta, chętnie zobaczę białą Mkę 3d w całokształcie. Przydadzą się też na Fejsa.
--------------------

rio_pn 

Informacje
Wyposażenie: XL
Silnik: 1.4
Typ nadwozia: HB 5D
 #9  Wysłany: 2013-05-24, 11:11   

WTF? o-o

Martin 

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1.4 109 KM
Przebieg: 11000
Kolor: Fresh Beige
Tapicerka: jasna
Typ nadwozia: Hatchback 5d
 #10  Wysłany: 2013-05-24, 13:41   

Samochód wybebeszony jak, nie przymierzając, tusza wieprzowa w rzeźni ;-) .
Niby rozumiem ideę zabezpieczenia antykorozyjnego, ale takie coś z nowym w końcu pojazdem, to moim zdaniem lekka przesada. I to nie chodzi tylko o utratę gwarancji, z czym jak widzę liczysz się od razu, ale o zakrawającą już na lekką..., no może nie paranoję :D , ale zdecydowanie przesadną ostrożność i podejrzliwość odnośnie jakości wypuszczonego świeżo z fabryki samochodu.
Ja bym się na takie coś w życiu nie zdecydował, może za kilka lat, ale ze świeżym zakupem - za żadne skarby świata, szczególnie w tak szerokim zakresie. Oczywiście moje spojrzenie na sprawę zakłóca kompletne dyletanctwo samochodowe, dla mnie po prostu takie rozebranie samochodu to jest czarna magia, tym niemniej, jeśli Ty się na tym znasz, a jak widzę, ma to właśnie miejsce, no i rezygnujesz z własnej i nieprzymuszonej woli z gwarancji, to czemu nie, można nawet zrobić kabriolet :D .

J23 

Informacje
 #11  Wysłany: 2013-05-24, 13:59   

Uważam, że najlepsza gwarancja to ta z której nie trzeba korzystać - wiadomo, w życiu jest różnie, ale ogólnie wierze w ten produkt (i koreańskie rzeczy ogólnie).
Co do konserwacji - osobiście uważam, że ta ma sens tylko jak auto jest nowe. Potem w profilach pojawia się kurz, śmieci i ogólnie jest to przykrywanie syfu. Cały ten proces udało mi się zrobić przy ładnej i ciepłej pogodzie - ogólnie przez około miesiąc - póltora auto nie widziało deszczu :}.

Co mogę Wam polecić - w tylnej klapie są takie jakby języczki w otworach z których wydobywa się woda. Ma to chyba na celu powstrzymanie wody przed kapaniem gdy otworzymy klapę - takie moje zdanie. W praktyce zgromadzi tam się syf i uniemożliwi ruch tych języczków a także przepływ wody = korozja klapy :) - u siebie to wyrzuciłem - żadnych problemów z tego względu nie uświadczyłem.

lukasz_rio 

Informacje
Wyposażenie: Wersja XL
Silnik: 1.2 DOHC 85 KM
Przebieg: 44000
Kolor: FBD - Electric Blue
Pakiety: Stylistyczny
Tapicerka: WK - Czarna
Typ nadwozia: Hatchback 5d
Inne auto / jakie?: Renault Clio 1999
 #12  Wysłany: 2013-05-24, 15:35   

W twoim przypadku to powinni ci wydłużyć gwarancję na blachy do co najmniej 15 lat :-) Ja również bym się na coś takiego nie odważył chociażby dlatego iż nie mam aż takich umiejętności.
--------------------
lukasz_rio

Adi 

Informacje
Wyposażenie: wersja L
Silnik: 1.4
Przebieg: 66000
Kolor: biały
Tapicerka: ciemna
Typ nadwozia: sedan
Generacja Rio: III (UB; 2011-2017)
 #13  Wysłany: 2013-05-25, 08:41   

No niezle. Jestem w szoku.
Rozumiem, ze rdza itp., ale ja nigdy na poczatku bym tak nie zrobil. Po kilku latach to tak, jesli sam bym to zrobil jak Ty, ale nie znam sie na tym za bardzo.
Jak dla mnie szkoda gwarancji. A to jest nowy samochod, nie wiadomo czy do konca wszystko dobrze jest zrobione/popdiete itp.
Po kilku latach mozna takie cos zrobic. Owszem, syf sie dostanie w rozne zakamarki dlatego trzeba wszystko dokladnie poodkrecac i wyczyscic.
No slowa uznania, niech sie spisuje autko ;)

Ja to jesienia zrobie konserwcje podwozia i na tym poprzestane jesli chodzi o zabezpiecznia przed rdza..[/code]

mala_su 
mala_su

Informacje
Wyposażenie: L AUTOMAT
Silnik: 1,4 DOHC CVVT 109KM
Przebieg: 30000
Kolor: platinium graphite
Pakiety: navi,czujniki,kamerka
Tapicerka: black
Typ nadwozia: 5d
Inne auto / jakie?: Fiat Seicento, Daewoo Matiz
 #14  Wysłany: 2013-05-25, 10:30   

ja mam wersje L i juz nie robia tej klapki na navi i ja mam bez.

Cichy 
Administrator
Piotrek

Informacje
 #15  Wysłany: 2013-05-25, 10:57   

mala_su napisał/a:
ja mam wersje L i juz nie robia tej klapki na navi i ja mam bez.

Ta klapka to wielka porażka Kia. Powinni się w porę zorientować, i dać tam jakieś normalne gniazdo, a nie w ogóle likwidować, bo pomysł był dobry. Natomiast dla tych co mają klapkę powinni gratis dorzucać jakiś kabelek przejściówkę.
--------------------

Odpowiedz do tematu Strona 1 z 3 
Zasady Postowania Opcje