Przesunięty przez: Cichy
2014-03-06, 15:26
Przegląd - kiedy zrobić?
Autor Wiadomość
 gacek 

Informacje
 #1  Wysłany: 2014-02-04, 22:12   Przegląd - kiedy zrobić?

Witam wszystkich. Moje autko bedzie mialo 2 lata w kwietniu, przy czym w lutym poprzedniego roku owczesny wlasciciel robil przeglad ze zmiana oleju- mam wbitke w gwarancji. Kiedy wlasciwie powinienem sie udac do serwisu na obowiazkowy przeglad 2-letni? W ogolnych warunkach pisze ze przeglady nalezy robic +/- w tygodnie od daty. Poprzednia wymiana oleju byla jakby "za wczesnie" bo w lutym. Mozecie doradzic w tej sprawie? Zalezy mi zeby mimo wszystko utrzymac gwarancje na samochod. Silniczek benzyna 1,4.
Ostatnio zmieniony przez Cichy 2018-01-19, 17:26, w całości zmieniany 1 raz  

loserek 

Informacje
Wyposażenie: L
Silnik: 1,25
Kolor: Fresh Beige
Tapicerka: Black
Typ nadwozia: 5 d
Inne auto / jakie?: Kia Ceed SW
 #2  Wysłany: 2014-02-04, 22:46   

Masz rok i +/- 2 tygodnie od daty ostatniego przeglądu(wymiany oleju) Przegląd masz co 2 lata, a w między czasie musisz zrobić przegląd nadwozia i wymieniać olej.
--------------------
Konrad

f0ku5 
Administrator

Informacje
Inne auto / jakie?: Kia Ceed 2019 HB 1.4 T-GDI
 #3  Wysłany: 2014-02-05, 10:44   

Glupoty piszesz.
Wymiana oleju na wlasne zyczenie w ASO nie jest przegladem.
Pierwszy przeglad masz po 15 tysiacach km (lub roku, w zaleznosci co pierwsze). Kolejny przeglad po 2 latach (ale nie od ostatniego przegladu, tylko ogolnie), lub 30 tysiacach km (tez ogolnie). I tak dalej.
Co do tolerancji czasowej to jest chyba +/- miesiac, ale to wystarczy do ASO zadzwonic :)

I nie musisz robic zadnych przegladow, ani wymieniac oleju miedzy przegladami.

shibby86 
Shibby

Informacje
Wyposażenie: XL
Silnik: 1.4
Przebieg: 76000
Kolor: black
Typ nadwozia: Sedan
 #4  Wysłany: 2014-02-05, 15:28   

Silnik 1.4
- pierwszy „przeglad” (sama wymiana oleju, sprawdzenie powloki lakierniczej) - 30 tys lub 12 miesiecy (co bedzie pierwsze)
- drugi przeglad (przeglad 60 punktow serwisowych, wymiana plynu hamulcowego, oleju, sprawdzenie powloki lakierniczej) - 30 tys lub dwa lata ( co bedzie pierwsze).

Jak juz pisalem jezeli ktos robi duzo kilometrow (30 tys rocznie) to przy tym tzw. Pierwszym przegladzie moze komus wypasc ten drugi.
Jezeli nie wymieni sie oleju i nie sprawdzi powloki lakierniczej po roku jak sie ma mniej niz 30 tys kilometrow przejechane to traci sie gwarancje.

loserek 

Informacje
Silnik: 1,25
Kolor: Fresh Beige
Tapicerka: Black
Typ nadwozia: 5 d
Inne auto / jakie?: Kia Ceed SW
 #5  Wysłany: 2014-02-05, 17:55   

WTF... :-/
Co do pisania głupot to rożnie z tym bywa... Ty masz problem czytania ze zrozumieniem.
Olej nie wymienia się tylko przy określonym przebiegu ale również co roku.
Przegląd powłoki lakierniczej robi się co rok.
--------------------
Konrad

Churek 
Administrator

Informacje
Silnik: 1.4, 109KM
Przebieg: 250900
Kolor: biały
Pakiety: STY i ATE
Tapicerka: czarna
Typ nadwozia: 3D
Inne auto / jakie?: Kia Picanto (2017)
 #6  Wysłany: 2014-02-05, 18:26   

f0ku5 napisał/a:
Pierwszy przeglad masz po 15 tysiacach km (lub roku, w zaleznosci co pierwsze)

Foku - a skądeś Ty to wytrzasnął ? o-o

Przeglądy, wg rozpiski z ASO (którą posiadam po jedynym przeglądzie) są co 30kkm - jeśli ktoś jeździ dużo lub co roku - jeśli ktoś jeździ mało i nie wykręca 30kkm w rok.

Co wchodzi w skład przeglądu to już inna historia ale wymiana oleju jest co 30kkm (wg instrukcji) lub co roku zależy co pierwsze.
Ja i tak wymieniam co 15kkm a jak ktoś mało km kręci i np. po mieście to lepiej wymieniać olej co 8 miesięcy a nie co rok.

Nie wiem jaka jest tolerancja czasowa przy przeglądach "corocznych", ale przy przeglądach co 30kkm tolerancja to + 500km (w dół nie ma tolerancji - mozna sobie zrobić i przy 20kkm)

A generalnie - każdy robi jak chce :)
--------------------
Pozdrawiam
Churek

f0ku5 
Administrator

Informacje
 #7  Wysłany: 2014-02-05, 21:07   

Wychodzi na to, ze kazdy w instrukcji ma co innego.
Ja mam napisane, ze wymiana oleju przy 15 tysiacach, lub roku. Zdjecie ponizej. Nie chce sie z nikim klocic, moze po prostu jestem ulomny i czegos nie rozumiem ;)

U mnie w kazdym razie wychodzi na to, ze skoro auto bylo kupione w marcu 2013, a obecnie mam 12 tysiecy na liczniku, to pierwszy przeglad (wymiana oleju) czeka mnie w marcu tego roku. Nastepny przeglad (ten powazniejszy) w marcu 2015 roku, lub jesli 30 tysiecy kilometrow bedzie wczesniej. Zle rozumiem?

Churek 
Administrator

Informacje
 #8  Wysłany: 2014-02-06, 05:27   

f0ku5 napisał/a:
skoro auto bylo kupione w marcu 2013, a obecnie mam 12 tysiecy na liczniku, to pierwszy przeglad (wymiana oleju) czeka mnie w marcu tego roku. Nastepny przeglad (ten powazniejszy) w marcu 2015 roku, lub jesli 30 tysiecy kilometrow bedzie wczesniej. Zle rozumiem?

Dobrze rozumiesz - tak ma być.

Tylko wcześniej napisałeś że pierwszy przegląd po 15kkm a to dotyczy silnika 1.2 :)
--------------------
Pozdrawiam
Churek

Tedi_19 

Informacje
Wyposażenie: XL
Silnik: 1.4 DOHC CVVT 109KM
Przebieg: 55000
Kolor: Wendy Brown
Pakiety: Klima A + Alarm + Czujniki cofania + Tempomat
Tapicerka: Ciemna
Typ nadwozia: Sedan
Inne auto / jakie?: Fiesta MK6 1.4 TDCI
 #9  Wysłany: 2014-02-06, 10:14   

Nie ma znaczenia czy to jest silnik 1.2 czy 1.4. Przegląd jest obowiązkowy co roku a jeśli się przekroczy te wartości 15 tyś i 30 tyś to trzeba jechać wcześniej. Zero filozofi :P
--------------------

f0ku5 
Administrator

Informacje
 #10  Wysłany: 2014-02-06, 10:48   

Churek napisał/a:
f0ku5 napisał/a:
skoro auto bylo kupione w marcu 2013, a obecnie mam 12 tysiecy na liczniku, to pierwszy przeglad (wymiana oleju) czeka mnie w marcu tego roku. Nastepny przeglad (ten powazniejszy) w marcu 2015 roku, lub jesli 30 tysiecy kilometrow bedzie wczesniej. Zle rozumiem?

Dobrze rozumiesz - tak ma być.

Tylko wcześniej napisałeś że pierwszy przegląd po 15kkm a to dotyczy silnika 1.2 :)
Ja nie mam w instrukcji zadnego podzialu na 1.2, czy 1.4

gacek 

Informacje
 #11  Wysłany: 2014-02-06, 14:45   

Kieruje sie zdjeciem ktore zamiescil f0ku5. U mnie pierwszy przeglad roczny wypadl w 10-tym miesiacu uzytkowania i po przejechaniu zaledwie 8000. Teraz mam z 17000 a pierwsza rejestracja byla w kwietniu, czyli przeglad 2-letni robie w kwietniu i w czasie tego przegladu wymieniam olej czy musze pojechac dokladnie w rok po poprzedniej wymianie tylko na zmiane oleju? a potem mam powiedziec po dwoch miesiacach zeby oleju nie wymieniali? czy jak?

f0ku5 
Administrator

Informacje
 #12  Wysłany: 2014-02-06, 15:30   

Nie rozumiem. Jak pierwszy przeglad roczny wypadl Ci po 10 miesiacach i 8 tysiacach km?

aaa, uzywany samochod? :)

Churek 
Administrator

Informacje
 #13  Wysłany: 2014-02-06, 17:57   

Tedi_19 napisał/a:
Nie ma znaczenia czy to jest silnik 1.2 czy 1.4.

No nie ma nie ma - 30kkm wartość graniczna :D
--------------------
Pozdrawiam
Churek

krzanop 

Informacje
 #14  Wysłany: 2014-02-12, 16:29   

Witam - wlasnie zapisalem sie do tego forum i trafilem na dyskusje w/s przegladow gwarancyjnych. Panujacy w tek kwestii balagan to klasyczny przyklad tego jak banalnie prosta sprawe mozna skomplikowac, w czym prawdopodobnie jest cel ukryty polegajacy na wsadzaniu nieswiadomych wladcicieli Kii na miny po to by potem moc wyłgać sie z 7-letniej gwarancji udowadniajac im tu i tam naruszyl ijej warunki i przez to ja stracil. Ksiazka gwarancyjna jest niejednoznaczna, na to nakladaja sie czesto nieodpowiedzialne i poozostajace tylko w sferze werbalnej informacje przekazywane przy okazji wydawania samochodu w salonie. Mi powiedziano, ze "KIA zaleca wymiane oleju po 2,500 km" oraz ze w ciagu pierwszego roku i nastepnie co rok nalezy obowiazkowo dokonywac przegladow nadwozia. Poniewaz naleze do dociekliwych wiec staralem sie znalezc odpowiednie zapisy w Ksiazce Gwarancyjnej i ani rusz niczego takiego tam nie bylo. Napisalem wiec do KII z prosba o wyjasnienie rozbieznosci, zaczelo sie spuszczanie po brzytwie, wicie sie itp. Nie odpuscilem, korespondencja trwala KILKA dobrych miesiecy, sprawa oparla sie o prezesa KIA Poland i w koncu otrzymalem takie oswiadczenie: "..Ze względu na zróżnicowanie interwałów okresowych przeglądów technicznych pomiędzy poszczególnymi modelami samochodów Kia a także w obrębie jednego modelu w zależności od silnika producent postanowił, że wymagane warunkami gwarancji przeglądy nadwozia należy wykonywać równocześnie z okresowymi przeglądami technicznymi samochodu. Zgodnie z tymi warunkami w przypadku Pana samochodu przegląd nadwozia należy wykonywać tak jak okresowe przeglądy techniczne. Właśnie na ten zapis w książce słusznie się Pan powołał ( "....Przeglądy nadwozia należy wykonywać przy każdym mechanicznym przeglądzie okresowym. Zlecenie wykonania przeglądu nadwozia jest obowiązkiem użytkownika pojazdu.." ) Zgodnie z Instrukcją obsługi samochodu Kia Rio okresowe przeglądy techniczne należy wykonywać co 24 miesiące lub 30 000 km. Wówczas należy też wykonać przegląd nadwozia pojazdu co przy niezbyt intensywnej eksploatacji samochodu (roczny przebieg poniżej 15 000km) będzie wynosił 2 lata.
Reasumujac - pierwsza wizyta w serwisie ma byc nie pozniej niz po 2 latach od odbioru auta, wtedy tez wymiana oleju (choc nie ma przeciwskazan by sobie zmienic wczesniej jak sie chce) + kontrola nadwozia.

marcin8626 

Informacje
Silnik: 1.2
Przebieg: 43000
Typ nadwozia: 5D
 #15  Wysłany: 2014-02-12, 16:55   

a mi w salonie powiedzieli ze moge przyjezdzac co rok na przegląd nadwozia i tylko na blachy bede mial gwarancje 12 lat, nie musze robić przeglądów silnika itp wraz z wymiana oleju, same blachy:) no ale roznie to może być i w razie problemów mogą nie uznac gwarancji

Odpowiedz do tematu Strona 1 z 4 
Zasady Postowania Opcje